101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kiermasz tradycji wielkanocnych w Ostrowcu [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 25.03.2018 16:56
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
IV Kiermasz Tradycji Wielkanocnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

IV Kiermasz Tradycji Wielkanocnych w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiec Świętokrzyski. 25.03.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Czwarty Kiermasz Tradycji Wielkanocnych odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wydarzenie zorganizowało Starostwo Powiatowe. Każdego roku odbywa się w innej miejscowości. Tym razem wszystkie gminy powiatu przyjechały do Ostrowca, aby promować lokalne zwyczaje i potrawy związane z Wielkanocą.

Kiermasz rozpoczął barwny orszak z palmami. Uczestnicy przeszli sprzed budynku starostwa do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Na placu kościelnym swoje stoiska rozłożyły gminy oraz koła gospodyń wiejskich. Można było spróbować świątecznych potraw i wypieków.

Jajeczkiem z mieszkańcami dzielił się poseł PiS Andrzej Kryj. Parlamentarzysta na kiermasz przyjechał z całą rodziną.

- Ważne, żeby wspólnoty lokalne, gminne czy powiatowe, pokazywały wszystko to, co mają najlepsze w ich tradycji, to jest właśnie taka okazja - mówił poseł.

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda powiedział, że kiermasz, to już tradycja. Co roku odbywa się w innej miejscowości.

- Chcemy pokazywać różnice w tradycjach między gminami jednego powiatu, który jest duży i rozległy. Kiermasz wszystko łączy w jedną całość - tłumaczył starosta.

Elżbieta Chuchała z Bałtowa przyjechała z zespołem muzycznym Bałtowianie. Jak mówiła - członkowie przez dwa dni przygotowywali także palmę wielkanocną do konkursu. Sama zrobiła stroik na wieńcu z ciasta drożdżowego, przyozdobiony zielonym owsem, pisankami i barankami. Na stoisku gminy Bałtów znalazły się także serwety wykonane szydełkiem oraz wypieki. Elżbieta Chuchała dodaje, że coraz więcej osób zamieszkujących gminę jest zainteresowanych podtrzymywaniem tradycji świątecznych.

Podczas kiermaszu rozstrzygnięte zostały także konkursy na „Rodzinną wielkanocną babę”, „Najpiękniejszą palmę rodzinną” oraz „Najpiękniejszą palmę wielkanocną powiatu ostrowieckiego".  Patronem wydarzenia było Radio Kielce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution