101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejne miliony od Ministerstwa Sprawiedliwości na doposażenie OSP

Data publikacji: 27.03.2018 16:57
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pieniądze na zakup sprzętu ratowniczego popłynęły do świętokrzyskich Ochotniczych Straży Pożarnych
27.03.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Pieniądze na zakup sprzętu ratowniczego popłynęły do świętokrzyskich Ochotniczych Straży Pożarnych. Dodatkowe 5,5 miliona złotych, które trafi do naszego regionu, pochodzi z funduszu Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach samorządowcy podpisali umowy na zakup nowego sprzętu.

Zgodnie z programem przygotowanym przez resort, o wsparcie mogą się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu z całego województwa. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP.

Mikołaj Pawlak z Ministerstwa Sprawiedliwości przypomniał, że fundusze pochodzą z zasądzonych wyroków. Za te pieniądze będzie można kupić np. nożyce hydrauliczne do rozcinania pojazdów czy torby ratownicze z najnowocześniejszym sprzętem, bardzo pomocnym w udzielaniu pierwszej pomocy.

Prawie 70 tys. złotych trafi do jednostki OSP w Niewachlowie. O pieniądze ubiegały się władze Kielc. Wojciech Lubawski, prezydent miasta informuje, że za te środki zakupione zostaną nożyce hydrauliczne.

Pieniądze na zakup sprzętu ratowniczego popłynęły do świętokrzyskich Ochotniczych Straży Pożarnych27.03.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Senator PiS Krzysztof Słoń podkreślił, że OSP to jednostki, które najczęściej, najszybciej znajdują się na miejscu wypadku drogowego, czy nieszczęśliwego zdarzenia. Dlatego te pieniądze są bardzo potrzebne.

- Wspaniała inicjatywa i wspaniała odpowiedź świętokrzyskich samorządowców, którzy złożyli wnioski w terminie - dodał senator.

Są również jednostki, które nie ubiegały się o te środki. Przykładem są Starachowice. Jak mówi Marek Materek, prezydent miasta, nie starał się o te pieniądze, ponieważ jedyna Ochotnicza Straż Pożarna w gminie posiada sprzęt, który można było kupić za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Podobne argumenty wysuwają inni samorządowcy.

Jak udało się dowiedzieć Radiu Kielce, specjalny sprzęt ratowniczy nie trafi także do jednostki OSP w Lisowie w Gminie Morawica, gdzie prezesem jest Michał Godowski, starosta kielecki z PSL. Samorządowiec przekonuje, że decyzja o tym, aby nie ubiegać się o środki, nie jest podyktowana względami politycznymi. Jak zaznacza, strażnica posiada specjalne nożyce do rozcinania pojazdów. Na zakup defibrylatora nie pozwoliły procedury, ponieważ druhowie nie są przeszkoleni do jego obsługi.

W całym kraju na doposażenie OSP Ministerstwo Sprawiedliwości przekaże 100 mln złotych. W województwie świętokrzyskim działa ponad 860 jednostek OSP.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution