101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup Nitkiewicz: jeśli kapłani będą wierni Jezusowi, będą oddani też człowiekowi

Data publikacji: 29.03.2018 15:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Msza Krzyżma w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu

Msza Krzyżma w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu
Sandomierz. 29.03.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Mszy Krzyżma w sandomierskiej bazylice katedralnej przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Zgromadzeni na mszy księża z całej diecezji odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Biskup podziękował im za codzienną pracę i trud. Mówił też o wyzwaniach stojących przed współczesnym kapłaństwem.

- Księża muszą być zawsze wierni Chrystusowi, nie oznacza to wiernego powtarzania słów Ewangelii, ale odzwierciedlanie w swoim życiu postawy Jezusa i jego wartości, tylko dzięki temu będziemy oddani człowiekowi - powiedział biskup Nitkiewicz. Hierarcha dodał, że trzeba położyć większy nacisk na obecność wśród ludzi, rozmawianie z nimi, poznawanie ich codziennych spraw i problemów. Jednocześnie konieczna jest jedność środowiska, czyli kapłan musi wspierać kapłana.

Ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu stwierdził, że kapłan stale musi przezwyciężać trudności, które niesie świat od ponad 2 tysięcy lat, ponieważ zawsze jest grzech i słabość, ale też zawsze jest łaska i piękno. Ksiądz Rusak dodał, że odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, to szczególny moment, w którym modli się w intencji księży, którzy kiedyś posługiwali w diecezji, a nie ma ich już wśród nas.

Mszy krzyżma świętego towarzyszył zjazd liturgicznej służby ołtarza, czyli ministrantów, członków grup oazowych oraz scholi. Paweł Skoczylas z Ożarowa podkreśla, że uczestnictwo w takiej mszy i to w katedrze jest dużym przeżyciem, poza tym  wszyscy czują się jak jedna wielka rodzina i tworzą wspólnotę.

Po mszy uczestnicy zjazdu zostali zaproszeni na poczęstunek i zwiedzanie Wyższego Seminarium Duchownego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution