101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wielki Piątek. To dzień zadumy nad Męką Chrystusa

Data publikacji: 30.03.2018 06:33
Autor: Marek Orkisz , Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Droga Krzyżowa na Święty Krzyż
Święty Krzyż. 24.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek w kościołach nie są odprawiane msze święte, natomiast wierni gromadzą się na nabożeństwach upamiętniających mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W Bazylice Katedralnej w Kielcach o godzinie 8.00 księża i alumni odśpiewają poranną Jutrznię. Przez cały dzień wierni adorować będą Najświętszy Sakrament.

Natomiast wieczorem o 17.00 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po nim,  rozpocznie się Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej, podczas której kapłani i wierni oddadzą cześć Krzyżowi znakowi zbawienia. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup Marian Florczyk.  Potem w katedrze wierni do rana będą adorować Najświętszy Sakrament wystawiony w wybudowanym w tym celu grobie pańskim. Biskup kielecki Jan Piotrowski będzie przewodniczył liturgii Wielkiego Piątku o godzinie 16.00 w bazylice mniejszej  w Pacanowie.
 
Dziś we wszystkich kościołach odprawiane będą także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jedna z najstarszych procesji wyruszy o 12.00 z Nowej Słupi na Święty Krzyż, by drogą królewską dotrzeć do klasztoru. Od wieków tą trasę przemierzali pątnicy, by oddać cześć znajdującym się w klasztorze relikwiom. Obecnie uczestniczą w niej setki osób z całego kraju.

O 15.00 wierni dotrą do klasztoru, gdzie sprawowana będzie liturgia Wielkiego Piątku. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup Krzysztof Nitkiewicz. W nabożeństwie wezmą udział także wierni z sąsiednich diecezji czyli kieleckiej i radomskiej. - Te diecezje zawsze są blisko siebie, jedność musimy pielęgnować, bo kościół partykularny tj. sandomierski, kielecki czy radomski jest częścią kościoła powszechnego i potrzebujemy takich momentów jedności - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Hierarcha dodał, że elementem łączącym ludzi biorących udział w drodze krzyżowej jest tajemnica męki i zbawienia Jezusa. - To Chrystus nas jednoczy. Idąc przez Puszczę Jodłową na Święty Krzyż będziemy doświadczali tej jedności - stwierdził biskup Nitkiewicz.

W opactwie od setek lat przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Według źródeł historycznych w 1306 roku król Polski Władysław Łokietek podarował relikwie Krzyża    benedyktynom mieszkającym w klasztorze na świętym Krzyżu. Potem przez kilka stuleci, było to największe w Polsce miejscem pielgrzymek.

Dziś relikwie są przechowywane w kaplicy Oleśnickich, której ściany  zdobione są  malowidłami  nawiązującymi do historii Krzyża świętego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution