101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kierowcy pod wpływem narkotyków to już plaga? Szokujące statystyki

Data publikacji: 06.04.2018 13:38
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jeden na dziesięciu kierowców, przebadanych w ubiegłym roku przez świętokrzyską policję, był pod wpływem narkotyków, albo środków odurzających. - Taka osoba jest zagrożeniem na drodze i może spowodować śmiertelny wypadek – ostrzega Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Każdy kierowca, który decyduje się wsiąść za kierownicę pod wpływem środków odurzających lub narkotyków jest potencjalnym zabójcą. Ma niebezpieczną broń, jaką w tym przypadku, jest samochód. Jeżeli nie zapanuje nad pojazdem, może spowodować wypadek, w którym zginą niewinni ludzie – mówi Damian Janus.

Funkcjonariusze podczas kontroli nie zawsze sprawdzają, czy kierowca jest pod wpływem środków odurzających. Ma to miejsce wówczas, kiedy policjant uzna, że prowadzący pojazd ma problemy z wypowiadaniem się, jego źrenice są rozszerzone, i zachowuje się w nienaturalny sposób. Jeżeli alkomat wykaże, że kierowca jest trzeźwy, mundurowi badają go narkotestem.

Świętokrzyska policja ma 5 urządzeń, dzięki którym można sprawdzić, czy kierowca znajduje się pod wpływem środków odurzających. Są to tzw. „mobilne laboratoria”. Damian Janus dodaje, że nie są to jednak jedyne urządzenia.

– Korzystamy także z jednorazowych pakietów, które analizują ślinę i dają wstępny wynik dotyczący zawartości środków odurzających w organizmie – wyjaśnia rzecznik.

Nie każdy patrol posiada takie urządzenia. Jeżeli okaże się, że podczas kontroli jest ono potrzebne, a w radiowozie go nie ma, policjanci wzywają inny patrol lub przeprowadzają badanie w komisariacie. W 2017 roku świętokrzyska policja przeprowadziła prawie 400 takich kontroli. Wykazały one, że 35 kierowców zdecydowało się wsiąść za kierownicę pod wpływem narkotyków lub środków odurzających.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution