101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwa lata programu „Rodzina 500+”. „To ogromny sukces i skok cywilizacyjny”

Data publikacji: 06.04.2018 13:46
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konferencja podsumowująca dwa lata programu Rodzina 500. Na zdjęciu Marek Kwitek  poseł PiS Anna Krupka  posłanka PiS Maria Zuba  posłanka PiS Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Ewa Kopolovets  dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w urzędzie wojewódzkim i senator Krzysztof Słoń

Konferencja podsumowująca dwa lata programu Rodzina 500+. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS, Anna Krupka - posłanka PiS, Maria Zuba - posłanka PiS, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Ewa Kopolovets - dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w urzędzie wojewódzkim i senator Krzysztof Słoń
Kielce. 06.04.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Ponad 77 tysięcy świętokrzyskich rodzin pobiera świadczenia w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Z pieniędzy otrzymywanych od państwa korzysta w sumie 117 tysięcy 300 dzieci z naszego regionu. Od początku, czyli od 1 kwietnia 2016 roku z programu korzystają m.in. Emilia i Piotr Naporowscy, z gminy Piekoszów, którzy wychowują trójkę dzieci.

- Mamy trzy córki w wieku 6 i 3 lat, a najmłodsza skończyła rok. Program bardzo nam pomaga, odciąża nasze portfele. Otrzymywane w jego ramach pieniądze przeznaczamy na zakup ubrań, mleka i pieluch. Tej zimy nasze córki często też chorowały, dlatego około 2 tysięcy złotych musieliśmy przeznaczyć na lekarstwa dla nich - dodała Emilia Naporowska.

Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski podsumowała dziś 2 lata funkcjonowania programu. Jak powiedziała, do świętokrzyskich rodzin trafił już miliard czterysta milionów złotych. 

- Po dwóch latach możemy powiedzieć, że ubóstwo ekonomiczne polskich rodzin, w tym również świętokrzyskich znacznie spadło, tj. z 13 do niecałych 3%. Rodziny mogą wydać pieniądze np. kształcenie swoich dzieci - powiedziała.

Jak mówi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, wiele europejskich państw przyznaje, że program „Rodzina 500 plus” ekonomicznie bardzo wspiera polskie rodziny. 

- Wprowadziliśmy program, który jest chwalony również za granicą. Wiele państw stwierdza, że jest to dla Polski program przełomowy. Od 20 lat nie było w naszym kraju tak dużych pieniędzy zaangażowanych w pomoc społeczną. Zachodnia prasa podkreśla, że dzięki temu programowi udało nam się znacznie zmniejszyć skalę ubóstwa. To jest ogromny sukces i skok cywilizacyjny - stwierdził Krzysztof Słoń. 

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że program „Rodzina 500 plus” wyrównuje szanse edukacyjne dzieci z miast i mieszkających na terenach wiejskich.

- Bardzo często dotychczas było tak, że dzieci były dzielone na dzieci miejskie i te zamieszkujące na wsi. Najwięcej świadczeń zostało wypłaconych dla rodzin pochodzących z terenów wiejskich. Bardzo duża część tych pieniędzy została przeznaczona na zakup książek, na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, na rozwijanie talentów młodych ludzi - dodała poseł Zuba.

Z kolei Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości zauważa, że dzięki wsparciu polskich rodzin w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci.

- Współczynnik dzietności przed wprowadzeniem programu „Rodzina 500 plus” wynosił w Polsce 1,3, co oznaczało, że na dziesięć kobiet przypadało 13 dzieci. To było dużo poniżej poziomu, który gwarantuje zmianę pokoleniową, czyli 2,1. Dlatego zaprojektowaliśmy taki program i już widzimy, że wsparcie finansowe przyniosło efekty. W 2016 roku urodziło się o ponad 12 tysięcy dzieci więcej niż rok wcześniej, a w 2017 roku o ponad 20 tysięcy więcej - dodała poseł Krupka.

W sumie, przez dwa lata funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” do polskich rodzin trafiło już 42 miliardy 600 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution