101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak ochronić stado przed afrykańskim pomorem świń?

Data publikacji: 08.04.2018 07:00 / Data aktualizacji: 08.04.2018 18:38
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Modliszewice. Szkolenie na temat tego jak zapobiegac Afrykańskiemu Pomorowi Świń

Modliszewice. Szkolenie na temat tego, jak zapobiegac Afrykańskiemu Pomorowi Świń
Modliszewice. 08.04.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Około 200 rolników wzięło udział w szkoleniu dla hodowców i producentów trzody chlewnej w zakresie ochrony stad przed afrykańskim pomorem świń. Spotkanie odbyło się w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Jak informuje wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, w regionie nie zanotowano na razie przypadków i ognisk choroby ASF u dzików i trzody chlewnej, jednakże potencjalne zagrożenie cały czas istnieje. W związku z tym niezbędne są działania profilaktyczne w tym zakresie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, z powodu występowania pomoru świń w innych województwach, lekarze weterynarii szkolą hodowców trzody. Będą także w terenie kontrolować wszystkie stada.

Podczas spotkania w Modliszewicach, rolnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać objawy afrykańskiego pomoru świń i czym jest bioasekuracja, czyli jedyna skuteczna metoda walki z tą chorobą. Prelekcję wygłosił wojewódzki lekarz weterynarii dr Bogdan Konopka.

Modliszewice. Szkolenie na temat tego, jak zapobiegac Afrykańskiemu Pomorowi ŚwińModliszewice. 08.04.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Jak podkreślił, aby ustrzec się epidemii tej choroby, należy sprawdzić przed zakupem trzody chlewnej, czy posiada ona udokumentowany stan zdrowia oraz czy nie ma kontaktu z dzikami, od których wirus może się rozprzestrzenić.

- Ważną rolę prewencyjną w gospodarstwach pełni także stosowanie mat z środkiem dezynfekcyjnym - dodał Bogdan Konopka. 

W szkoleniu wziął udział Czesław Klimczak ze wsi Brudzów w gminie Morawica, hodowca 160 sztuk trzody chlewnej. Jak mówił, obawia się wirusa, dlatego stosuje maty dezynfekcyjne i ma nadzieję, że poprzez tego typu szkolenia i zdobytą wiedzę uniknie zagrożenia.

Przypomnijmy, ASF wywodzi się z Afryki, ale przez Gruzję i Białoruś przeniosła się do Polski. Dla ludzi nie jest niebezpieczna, jednak po jej stwierdzeniu u choćby jednego zwierzęcia trzeba wybić i zutylizować całe stado w danej hodowli. W Polsce od 2014 roku do dziś stwierdzono łącznie 108 zachorowań ASF u trzody chlewnej w województwach: lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

Szkolenie zorganizowała NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution