101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niespokojna niedziela dla strażaków. Pożary traw i nieużytków

Data publikacji: 08.04.2018 19:40
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pożar trawy zdjęcie ilustrujące

Pożar trawy (zdjęcie ilustrujące)
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Świętokrzyscy strażacy ponownie apelują o niewypalanie traw. Tego typu działanie nie tylko jest nieskuteczne, ale może stwarzać zagrożenie pożarowe. Jak nas poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w ciągu ostatnich godzin ratownicy byli wzywani do ponad 65 przypadków pożarów nieużytków.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie koneckim, kieleckim, buskim, jędrzejowskim. Ogień udało się w miarę szybko opanować, tak, aby nie stanowił on zagrożenia dla budynków gospodarczych i mieszkalnych.

W okresie wiosennym strażacy wielokrotnie są wzywani do tego typu pożarów. Skutki takich akcji poza zużytym sprzętem, to ogromne straty w środowisku naturalnym. Wypalanie traw i nieużytków stwarza zagrożenie pożarowe dla sąsiednich lasów, upraw rolniczych oraz zabudowań gospodarczych.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”. Natomiast zgodnie z kodeksem wykroczeń za wypalanie traw grzywna może wynieść nawet 5000 zł. W sytuacji, gdy podpalenie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone jest mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution