101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy regionu mieli wkład w budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej

Data publikacji: 09.04.2018 11:11
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Krzysztof Lipiec, poseł PiS
09.04.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jutro 8. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką. W Warszawie odbędą się uroczystości rocznicowe. Najważniejszym ich punktem będzie odsłonięcie pomnika, upamiętniającego ofiary katastrofy. Do stolicy pojedzie liczna grupa, reprezentująca region świętokrzyski.

Jak stwierdził na naszej antenie poseł Krzysztof Lipiec - mieszkańcy naszego województwa mają swój wkład w budowę monumentu, który stanie na placu Piłsudskiego w Warszawie. Prowadzona była społeczna zbiórka na ten cel. 

- W to dzieło zaangażowali się przedstawiciele różnych środowisk - podkreślił parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

- Jutro bardzo ważny dzień dla Polaków. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęła elita narodu, przedstawiciele różnych partii i ugrupowań, które na co dzień się spierają, ale w tamtym dniu była między nimi jedność i wspólnota, w dążeniu do upamiętnienia ofiar Katynia. Ich śmierć, to wielka strata, dlatego pomnik smoleński będzie symbolem naszej pamięci - podkreślił poseł.

Krzysztof Lipiec wyraził ubolewanie, że przez tyle lat trudno było zachować i kultywować tę pamięć.

- Tyle było przeszkód. Do dziś tragedia nie została wyjaśniona, poprzez opieszałość wcześniejszych służb państwowych. Jutro będzie opublikowany cząstkowy raport w tej sprawie, na całościowy będziemy musieli jeszcze poczekać. Ale przez dwa ostatnie lata prokuratura rozpracowuje to, co się wydarzyło 8 lat temu pod Smoleńskiem, więc prawdę niebawem poznamy. Ta prawda jest potrzebna wszystkim Polakom, nie tylko Prawu i Sprawiedliwości - podkreślił parlamentarzysta.

Poseł wyraził ubolewanie, że śledztwo, przejęte przez Rosjan, utknęło w martwym punkcie. Na szczęście - jak zaznaczył - pomagają nam inne państwa, także Stany Zjednoczone. Amerykanie przekazali Polsce m.in. zdjęcia z dnia katastrofy.

Krzysztof Lipiec dodał, że wyjaśnienie tragedii smoleńskiej jest potrzebne także po to, by układać dobre stosunki międzynarodowe Polski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution