101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Depresja, a okres dojrzewania

Data publikacji: 09.04.2018 15:14
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Lekarz Aleksandra Olawska-Szymańska
Kielce. 09.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Młodzi ludzie borykają się z wieloma trudnościami. Ich organizm przechodzi zmiany, które mają na celu przystosowanie ich do dorosłego życia. Etap ten jest ciężki zarówno dla ciała, jak i umysłu młodego człowieka. Stąd zdarza się, że także i nastolatkowie cierpią na depresję. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

O tym rozmawialiśmy z dr Aleksandrą Olawską–Szymańską, kierownikiem oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy

- Okres dojrzewania, to czas trudny dla nastolatka, który przechodzi burzę hormonów.

Okresy zaburzeń, rewolucji hormonalnych są szczególnie ciężkie, newralgiczne dla ludzkiej psychiki. To nie tylko okres dojrzewania, ale też u kobiet okres ciąży, czy menopauzy, a u mężczyzn andropauzy.  

- Jak dużo młodych osób trafia do szpitala z objawami depresji?

Statystyka mówi o tym, że zaburzenia depresyjne dotyczą około 20% społeczeństwa, czyli co piąty człowiek może w ciągu życia mieć problemy z nastrojem. Natomiast w okresie młodzieńczym zaburzenia depresyjne występują częściej. Do oddziału trafiają ludzie z bardziej zaawansowaną postacią zaburzenia, np. po próbach samobójczych, czy po samookaleczeniach. Z kolei do poradni trafiają dzieci, czy młodzież, u której te objawy są troszkę słabiej wyrażone. Nasz najmłodszy pacjent miał 12–13 lat.

- Czy w ciągu roku są miesiące, w których przypadków młodych osób z depresją jest więcej?

Tak, to okresy jesienne i wiosenne.

- Jak objawia się depresja?

Objawia się różnie w zależności od wieku. Trochę inaczej wygląda depresja u kobiet i u mężczyzn. Natomiast objawy depresji u małych dzieci, to wycofanie się z zabawy, stają się smutne i przygnębione. Charakterystyczną cechą są dolegliwości somatyczne, czyli dziecko uskarża się, że boli głowa, czy brzuszek. U młodzieży z kolei te objawy najczęściej występują w postaci rozdrażnienia. Tu nie smutek jest podstawowym nastrojem, ale drażliwość, wewnętrzna pustka, brak radości, niemożność koncentracji, pogorszenie wyników z nauce, rezygnacja, czy niska samoocena. W przypadku zaburzeń depresyjnych myślenie o sobie jest w czarnych barwach, jest bardzo negatywne. Występuje także zmienność nastroju. Część osób dokonuje samookaleczeń, czy próbuje popełnić samobójstwo.

- Jak rozpoznać depresję u nastolatka?

Badanie psychiatryczne polega na tzw. kierowanej rozmowie. Lekarz rozmawia najpierw z rodzicem, musi zebrać wywiad dotyczący jego dziecka. Potem rozmawia z dzieckiem. Często zleca dodatkowe badania, ponieważ w przypadku wahań nastroju zawsze musimy sprawdzić np. czynność tarczycy i później kierujemy dziecko na badanie psychologiczne. Leczenie depresji trwa kilka miesięcy i jest zależne od postępu pacjenta.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution