101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mija 8 lat. Kiedy poznamy prawdę o katastrofie smoleńskiej?

Data publikacji: 09.04.2018 20:57
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rocznica katastrofy smoleńskiej.
Kielce. 09.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Kielcach upamiętniono osoby, które 8 lat temu zginęły w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Bazylice Katedralnej w Kielcach w intencji ofiar. Następnie, na placu przy pamiątkowych tablicach złożono kwiaty i zapalono znicze. Na koniec uroczystości odczytano Apel Smoleński.

Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur PiS mówi, że region świętokrzyski powinien zachować szczególną pamięć o osobach, które poległy pod Smoleńskiem. W tamtym miejscu swoje życie stracił mocno związany z naszym województwem Przemysław Gosiewski. Zdaniem parlamentarzysty niezwykle istotne jest to, żeby prawda o katastrofie pod Smoleńskiem została ujawniona. - Przed służbami państwa polskiego cały czas stoi trudne zadanie rozwikłania tej zagadki. Przez 6 lat ta sprawa była bardzo zaniedbana. Do tej pory nie ma najważniejszego dowodu, czyli wraku samolotu. Mam takie przekonanie, że ta sprawa niebawem zostanie całkowicie zbadana – podkreśla poseł.  

Senator PiS Krzysztof Słoń mówi, że kolejna rocznica tragedii jest bardzo bolesna dla wszystkich Polaków. - Trudno inaczej wspominać i obchodzić to tragiczne wydarzenie. Tym bardziej, że wciąż mamy tyle wątpliwości i pytań o przyczynę tej katastrofy. Nadal nie wiemy, co dokładnie wydarzyło się wtedy, w kwietniu 2010 roku – twierdzi senator Krzysztof Słoń.

Dariusz Kozak, przewodniczący kieleckiej Rady Miasta mówi, że uroczystościom jak co roku towarzyszą ogromne emocje. - Cały czas wspominam świętej pamięci Przemysława Gosiewskiego. Byliśmy z nim bardzo ściśle związani, można powiedzieć, że to właśnie on uczył nas polityki. Nadal nie mogę pogodzić się z tym, że już nie ma go z nami. Para prezydencka też dosyć często bywała na ziemi świętokrzyskiej – twierdzi Dariusz Kozak.

Również radny Jarosław Karyś przyznaje, że przyczyny katastrofy nie zostały do końca wyjaśnione. - Myślę, że w najbliższym czasie będziemy w stanie wyjaśnić wiele szczegółów tego zdarzenia, ale obawiam się, że cała prawda o tragedii smoleńskiej nigdy do końca nie wyjdzie na jaw. Pozostaje nam pamiętać o tych wybitnych ludziach, którzy wtedy zginęli – dodaje radny.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Na zdjęciu, od lewej: Krzysztof Słoń, senator RP i Krzysztof Lipiec, poseł PiSKielce. 09.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Miejskie uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy odbędą się także jutro o godz. 10 na kieleckiej Grabinie. Znajduje się tam miejsce pamięci odsłonięte w pierwszą rocznicę tragicznego zdarzenia.

Z kolei jutro wieczorem, o godzinie 17:00 w parafii świętego Franciszka z Asyżu w auli przy świątyni odbędzie się projekcja filmu pod tytułem „Prezydent” - o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Następnie o godz. 18:30 rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie, Apel Smoleński i złożenie wiązanek przed tablicą.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution