101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Busku upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej. Był marsz i wyjątkowe widowisko

Data publikacji: 11.04.2018 10:29 / Data aktualizacji: 11.04.2018 17:15
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
4. Marsz Katyński w BuskuZdroju

4. Marsz Katyński w Busku-Zdroju
Busko-Zdrój. 11.04.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ulicami Buska-Zdroju przeszedł 4. Marsz Katyński. Jego uczestnicy wyruszyli sprzed pensjonatu „Sanato”, który w 1929 roku wybudował zamordowany w Katyniu lekarz uzdrowiskowy, major Wojska Polskiego Eugeniusz Budzyński.

Uczestnicy przeszli następnie pod sanatorium „Marconi”. Później przez Park Zdrojowy i dalej aleją Mickiewicza pod Publiczną Szkołę Podstawową nr 1. Tam uczniowie buskich szkół podstawowych i średnich, wcielający się w role polskich oraz sowieckich żołnierzy zaprezentowali widowisko zwieńczone symbolicznym pogrzebem zamordowanych na Wschodzie Polaków.

Organizatorem wydarzenia była Grupa Teatralna „Pegaz” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju. Jak mówi jej opiekun, Maria Nogaś, celem Marszu było przede wszystkim zainteresowanie polską historią młodzieży, która jej zdaniem powinna być kontynuatorem pamięci o zbrodni katyńskiej. - Jestem z pokolenia, które nie miało prawa uczyć się o Katyniu na lekcjach historii. Najwyższa pora, żeby nasza dzisiejsza młodzież mogła się tego dowiedzieć od nas – nauczycieli. Przekazywanie tej wiedzy w tak atrakcyjny sposób poprzez rekonstrukcję wydarzeń potęguje nasze przekonanie, że z tej żywej lekcji historii młodzież wyniesie coś dla siebie i pamięć o Katyniu poniesie dalej – uważa Maria Nogaś.  

W trakcie Marszu czytane były również fragmenty poezji i pamiętników spisanych przez ofiary komunistycznego reżimu i ich rodziny. W plenerowym widowisku udział brały również uczennice buskich szkół, które wcieliły się w rolę matek i żon polskich oficerów. Uczestnicy Marszu Katyńskiego podkreślali, że to dla nich cenne doświadczenie, a zarazem duże przeżycie. - Powinniśmy upamiętniać każdą kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej, ponieważ to bardzo ważny element naszej historii – podkreśliła Natalia Kojs z klasy III gimnazjum. - Jeszcze wiele osób z naszego pokolenia nie wie zbyt wiele na temat Katynia. Uważam, że powinniśmy o tym wydarzeniu wiedzieć i mówić jak najwięcej, chociażby biorąc udział w podobnych marszach pamięci – dopowiada Jakub Stasiak z klasy III.

Marzena Noga, nauczyciel i opiekun grupy teatralnej „Pegaz”, przypomina, że na terenie miasta przed laty zasadzono kilkanaście „dębów katyńskich”, które upamiętniają zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje mieszkańców Ziemi Buskiej. W trakcie Marszu przy każdym z nich zapalono symboliczne znicze pamięci.  

Współorganizatorami Marszu Katyńskiego w Busku-Zdroju jest kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution