101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak okiełznać strach przed badaniami profilaktycznymi?

Data publikacji: 11.04.2018 16:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Mira Tekiel, psycholog kliniczny w Poradni Pomocy Psychologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
11.04.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dla większości diagnoza „rak” nadal brzmi jak wyrok. O tym, jak okiełznać strach przed wykonywaniem badań profilaktycznych i jak wspierać osoby, które boją się nowotworu rozmawialiśmy z z Mirą Tekiel, psychologiem klinicznym z Poradni Pomocy Psychologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Wciąż pokutują stereotypy, że rak to wyrok. Czy możemy coś zrobić z tym strachem przed rakiem?

Tak, możemy go oswajać. Przede wszystkim poprzez informację, że rak to nie musi być wyrok, gdy w odpowiednim momencie będzie reakcja na to, co dzieje się z naszym organizmem. Bardzo dużo mówi się o tym, jak wiele osób umiera z powodu raka, nie przywiązując do tego czasu, w którym chorowała dana osoba. Jeżeli pacjent chorował na nowotwór przez kilka, kilkanaście lat, tzn. że przez ten czas mógł się jeszcze cieszyć życiem, by być wśród nas. I takie osoby również są zaliczane do statystyk pokazujących ile osób umarło z powodu choroby nowotworowej.

- Często wypieramy objawy choroby, udajemy, że nic nam nie jest, byle tylko odwlec w czasie wizytę u lekarza. Jak pomóc takim opornym pacjentom?

Ja, kiedy biorę udział w kampaniach społecznych, to przede wszystkim mówię o sukcesach terapeutycznych. O tych ludziach, którzy zgłaszają się do lekarza w odpowiednim momencie i dzięki temu mają szansę diagnozę i szybkie wyleczenie. Chowanie głowy w piasek, czyli niewykonywanie badań profilaktycznych nie jest rozwiązaniem.  

- Boimy się wykonywać badania z zakresu profilaktyki onkologicznej: mammografię, cytologię, kolonoskopię. Zgłaszalność na te badania nie przekracza 30%. Dlaczego tak jest?

Myślę, że tak jest ze względu na strach o wynik takiego badania, ale też i wstyd. To badania, przy których trzeba zdjąć część ubrań, więc to niektórych może krępować. Powodem tak małej zgłaszalności są także te stereotypowe opinie na temat choroby, leczenia i diagnozowania. Aż trudno w to uwierzyć, ale niektórzy myślą, że w Świętokrzyskim Centrum Onkologii można się zarazić rakiem, że to choroba zakaźna.

- Jak mądrze wspierać osoby, które boją się raka?

Poprzez informację, rzetelną informację, która zawiera nadzieję na to, że tę chorobę leczymy i z nią można żyć i z nią można wygrać. Przykładem są Amazonki, czyli kobiety, które miały raka piersi. One nie wstydzą się tego, że kiedyś były chore. Chętnie opowiadają o swojej walce z rakiem. Często odwiedzają pacjentki w naszym szpitalu i z nimi rozmawiają. To jest właśnie mądre wspieranie osób, które boją się nowotworu. Nawet jeżeli okaże się, że nie możemy całkowicie wyleczyć choroby, to dzięki leczeniu możemy przedłużyć sobie życie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution