101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zachorowalność na ten nowotwór wzrasta. ŚCO przebada tysiące pacjentów

Data publikacji: 12.04.2018 14:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Fot. Grzegorz Jamka - Radio Kielce / Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło profilaktyczny program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. To ogólnopolska akcja, w którą włączyły się także ośrodki z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.

W ciągu dwóch lat, przebadanych zostanie 70 tysięcy osób w wieku 40-65 lat, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania, a więc osoby palące papierosy i spożywające wysokoprocentowy alkohol.

Jak przyznaje dr Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, zachorowalność na te rodzaje raka wzrasta. Każdego roku w Polsce wykrywanych jest 10 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi.

- Społeczeństwo jednak żyje dłużej, w związku z czym będzie przybywać osób, które chorują na raka. Jeśli chodzi o nowotwory głowy i szyi, to stanowią one 5 proc. zachorowalności wszystkich nowotworów ogółem. W Polsce 60 proc. z nich rozpoznawanych jest dopiero w trzecim i czwartym stadium zaawansowania. Wówczas nie ma wysokich szans na wyleczenie, nie sięgają one nawet 50 proc. Jeżeli uda się wygrać z chorobą, to jest to leczenie okaleczające, tak jak w przypadku raka krtani - mówi dr Jakub Spałek.

Jak dodaje, objawami które powinny skłonić do wizyty u lekarza są m.in. ból gardła, przewlekła chrypka, ból lub trudności przy połykaniu, uczucie zalegania w gardle, zmiany na śluzówkach jamy ustnej, guz na szyi, niedrożność nosa i krwawy wyciek z nosa. Objawy te muszą utrzymywać się przez przynajmniej trzy tygodnie i nie mogą być związane z przebytą infekcją górnych dróg oddechowych. 

Jak dodaje dr Spałek, osoby które zaobserwują u siebie takie objawy powinny niezwłocznie udać się do lekarza.

- Program profilaktyczny daje pacjentom w wieku 40-65 lat możliwość wykonania badania endoskopowego, które pozwala uwidocznić zmiany nowotworowe na wczesnym etapie ich rozwoju. Jeżeli pacjent posiada jeden z objawów, który utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, wówczas może się zgłosić do naszej poradni, by takie badanie wykonać - dodaje dr Spałek.

W program zaangażowali się także lekarze rodzinni. Lista przychodni współpracujących ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w realizacji projektu „Twój świadomy wybór" dostępna jest na stronie internetowej gis.onkol.kielce.pl.

Osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy na badanie do ŚCO mogą się także zarejestrować telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu  41 36 74 653.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution