101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierzanie uczcili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji: 13.04.2018 07:27 / Data aktualizacji: 13.04.2018 15:09
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Uroczystości Katyńskie w Sandomierzu

Uroczystości Katyńskie w Sandomierzu
Sandomierz. 13.04.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Uroczystości odbyły się w wojskowej części cmentarza katedralnego, przy symbolicznej Mogile Katyńskiej. Burmistrz Marek Bronkowski przypomniał plan Józefa Stalina, który chciał zlikwidowania polskich elit, co miało być uderzeniem w trzon państwowości.

- Śmierć kwiatu polskiej inteligencji, cierpienie połączone z niewiedzą o losach najbliższych, to bolesna historia naszego kraju. W  okrutny wymiar tej ofiary wpisują się także te osoby, które  wróciły z obozów sowieckich, kombatanci którzy przeszli tam piekło - dodał  burmistrz Marek Bronkowski.

W uroczystościach uczestniczył m. in. Anatol Nikorowski, prezes Związku Sybiraków w Sandomierzu, który jako 6-letni chłopiec został zesłany na Syberię wraz z rodzicami i czworgiem rodzeństwa. Mówił, że wracają przykre wspomnienia z lat głodu, strachu, ze wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego i życiem pod nieustannym okiem strażników, którzy pilnowali ludzi mieszkających w barakach oraz w tajdze przy wyrębie drzew.

Julia Krzyżkowska i Aleksandra Ciżyńska z pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu mówiły, że ich obecność na uroczystościach, to wyraz postawy patriotycznej, którą chciałyby inspirować swoich rówieśników. Uczennice podkreślały, że obchody są upamiętnieniem ważnych wydarzeń w historii Polski i oddaniem czci tym, którzy zostali zgładzeni.

Oprócz delegacji szkolnych, w uroczystościach brali także udział m. in. przedstawiciele służb  mundurowych, członkowie różnych organizacji i stowarzyszeń, a także Rodziny Katyńskie, radni oraz mieszkańcy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution