101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy. Rządzący zapowiadają nowe otwarcie

Data publikacji: 14.04.2018 08:35
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze


Fot. wybierzpis.org.pl

Dzisiaj w Warszawie odbędzie się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy z udziałem lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Politycy podsumują ponad dwa lata rządów i nakreślą założenia programowe na kolejne lata.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że podczas konwencji przemówienia wygłoszą m.in. Jarosław Kaczyński, premier Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz liderzy Zjednoczonej Prawicy - Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) i Jarosław Gowin (Porozumienie).

Według marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, podczas konwencji zostanie podsumowane i pokazane to, co zostało zrobione przez dwa lata.

- Konwencja na pewno będzie bardzo interesująca; skromna, ale bardzo treściwa - dodał marszałek Senatu w radiowych Sygnałach Dnia. Karczewski zapowiedział, że podczas konwencji "padną nowe propozycje".

Na początku kwietnia prezes PiS w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" zapowiedział, że w PiS planowane są "następne rozwiązania, które będą kolejnym wymiernym wsparciem – tak jak program plus". Dopytany o szczegóły, odparł, że "w połowie tego miesiąca wszystko będzie jasne".

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan odnosząc się do tej zapowiedzi podkreślił w Polskim Radiu RDC: "Obniżam napięcie - nie będziemy prezentować drugiego 500 plus na tej konwencji". "Konwencja będzie raczej przeglądem tego, co się dzieje na scenie politycznej" - mówił Bielan. Dodał, że "konkretnych propozycji programowych - jeżeli chodzi o wybory samorządowe - możemy się spodziewać bliżej kampanii samorządowej, czyli już po wakacjach, a jeśli chodzi o wybory parlamentarne - to w przyszłym roku".

Mazurek zapowiedziała, że w najbliższą niedzielę politycy Prawa i Sprawiedliwości ruszają w Polskę i rozpoczynają spotkania z wyborcami, które potrwają do końca lipca.

- W niedzielę kilkudziesięciu parlamentarzystów, polityków PiS rusza w Polskę, spotykamy się z naszymi wyborcami, ale też z tymi, którzy będą chcieli z nami rozmawiać na temat dzisiejszej sytuacji, na temat naszych propozycji, które zostaną przeprowadzone - podkreśliła.

- Te spotkania będą trwały do końca lipca i mamy nadzieję, że spotka się to z zainteresowaniem Polaków - dodała Mazurek.

Jak wynika z informacji PAP w samą niedzielę PiS zaplanowało ok. 30 spotkań swoich polityków z mieszkańcami wielu miast w Polsce. Jarosław Kaczyński ma złożyć wizytę w Trzciance w woj. wielkopolskim.

Od pewnego czasu media spekulowały, że podczas konwencji PiS przedstawi swoich kandydatów na prezydentów największych polskich miast. "Myślę, że informację o tym, kto będzie naszym kandydatem w największych miastach, podamy wkrótce po konwencji, ale jeszcze tego nie przesądzam" - mówił niedawno w Radio Wnet szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że po ogłoszeniu nazwisk kandydatów, co do których - jak mówił - "decyzja już w zasadzie została podjęta, uwaga opinii publicznej skupi się na tych paru nazwiskach i na tych paru miastach".

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

Podczas niedawnej rozmowy z PAP polityk Solidarnej Polski Tadeusz Cymański ocenił, że podczas konwencji liczy przede wszystkim na deklarację jeszcze ściślejszej współpracy i jedności w Zjednoczonej Prawicy.

Wiceszef Porozumienia Zbigniew Gryglas powiedział PAP, że taka konwencja to zawsze istotne wydarzenie dla Zjednoczonej Prawicy. "Tak będzie też tym razem" - ocenił. "Myślę, że to takie spotkanie, które zawsze jednoczy środowiska, przypomina i wskazuje cele, do których dążymy" - mówił Gryglas.

Ostatnia konwencja Zjednoczonej Prawicy odbyła się w Przysusze w lipcu ubiegłego roku. Formalnie była to druga część piątego kongresu PiS, rozpoczętego w 2016 r. Poza prezesem PiS przemawiali wówczas: Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin oraz Zbigniew Ziobro. Podczas konwencji liderzy Zjednoczonej Prawicy zapowiedzieli m.in. przyspieszenie prac nad programem Mieszkanie plus i projektem ustawy o służbie zagranicznej, dekoncentrację mediów, dalsze reformy sądownictwa. Prezes PiS zapowiedział również wówczas ocenę pracy rządu w związku z drugą rocznicą powołania gabinetu premier Beaty Szydło. W grudniu na czele Rady Ministrów Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution