101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niewielkie zainteresowanie darmowym posiłkiem

Data publikacji: 14.04.2018 10:06 / Data aktualizacji: 14.04.2018 17:44
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Dzień ludzi bezdomnych. Świetlica Przystań przy ulicy Ogrodowej 3 w Kielcach

Dzień ludzi bezdomnych. Świetlica "Przystań" przy ulicy Ogrodowej 3 w Kielcach
Kielce. 14.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kilkadziesiąt posiłków przygotowano w stolicy województwa dla najbardziej potrzebujących w ramach Dnia Ludzi Bezdomnych. W akcję włączyły się kieleckie stowarzyszenie Arka Nadziei oraz firma Vorverk. Tymczasem, w świetlicy na ulicy Ogrodowej w Kielcach zainteresowanie darmowym obiadem było niewielkie.

Jak informuje Anna Kisiała-Cedro, przedstawicielka firmy Voreverk, przez kilka godzin na potrzeby bezdomnych gotowano kilkadziesiąt porcji dwudaniowego obiadu.

- Przedsiębiorstwo w tego rodzaju akcję włącza się już kilkukrotnie, po raz pierwszy pomaga również w Kielcach. Dla bezdomnych i potrzebujących zostało przygotowane ponad 40 porcji zupy,  jak również drugie danie oraz deser - dodaje.

Zdaniem Anny Bielaś ze stowarzyszenia Arka Nadziei, która pracuje w kieleckiej świetlicy "Przystań", akcja fundowania posiłków jest szczytną i bardzo potrzebną  inicjatywą, jednak prawdopodobnie z uwagi na dobrą pogodę, nie cieszyła się dużą popularnością.

- Pogoda na zewnątrz nie sprzyja temu, aby bezdomni przebywali w świetlicy. Najczęściej w okresie wiosennym i letnim bezdomni korzystają jedynie z pralni i łazienki. Mimo, że informowaliśmy podopiecznych o tej akcji, zgłosiło się tylko kilka osób - dodaje.

Jednak jak zaznacza Anna Bielaś, przygotowane posiłki nie powinny się zmarnować, ponieważ te które nie zostały wykorzystane będą przechowywane w bezpiecznych warunkach, dla kolejnych potrzebujących.

Jak anonimowo powiedział naszemu reporterowi, jeden z bezdomnych, który przyszedł odebrać darmowy posiłek w świetlicy „Przystań” takie akcje są potrzebne na co dzień.

-  Los bezdomnych jest większości ludzi obcy. Jeszcze zimą zdarzało się, że bezdomni marzli nawet w ogrzewalniach. Jak dodał rozmówca, osoby, których dotknęła bezdomność często wstydzą się swojej sytuacji, dlatego również rzadko sięgają po pomoc - podkreśla rozmówca.

Obchodzony dziś Dzień Ludzi Bezdomnych to nieformalne święto, zainicjowane w 1996 roku przez Marka Kotańskiego, twórcę stowarzyszenia Monar oraz Ruchu wychodzenia z bezdomności Markot. Z przeprowadzonego w ubiegłym roku przez  Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, ogólnopolskiego liczenia bezdomnych wynika, że w skali kraju żyje około 33 tysięcy osób bez dachu nad głową. W województwie świętokrzyskim odnotowano wówczas 762 bezdomne osoby.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution