101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Konwencja PiS. Premier Morawiecki zaprezentował „piątkę”

Data publikacji: 14.04.2018 13:01 / Data aktualizacji: 14.04.2018 17:11
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP, IAR
Komentarze
Konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy

Konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy
Warszawa. 14.04.2018 / Fot. facebook.com/pisorgpl

Premier zapowiedział udogodnienia dla rodzin, przedsiębiorców, seniorów, uczniów i kierowców. Przemówienie Mateusza Morawieckiego było centralnym punktem zakończonej już konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Wystąpili również prezes Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło oraz przedstawiciele ugrupowań koalicyjnych Zjednoczonej Prawicy.

Dziś potrzebny jest wysiłek, wielka trasa; chcemy dotrzeć do wszystkich województw, powiatów, wielu miast niepowiatowych i na wieś, by przekazać, co zrobiliśmy, ale bez pychy, spokojnie - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Zdarzały się nam potknięcia i one w jakiejś mierze przełożyły się na poparcie dla nas - przyznał na sobotniej konwencji Kaczyński.

Radził jednocześnie, by nie brać pod uwagę sondaży, którymi - jak mówił - "epatują ostatnio media i opozycja".

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna"Warszawa. 14.04.2018 / Fot. twitter.com/pisorgpl

Przypominał w tym kontekście sondaże przed druga tura wyborów prezydenckich, w których zmierzyli się Lech Kaczyński i Donald Tusk. Jak zauważył, różnica w sondażu była o 16 pkt proc. na korzyść Donalda Tuska, a wyniki wyborów wypadły odwrotnie - były o 16 pkt. proc. bardziej korzystne dla Lecha Kaczyńskiego.

- Ale to nie oznacza, że mamy w jakiś sposób lekceważyć tę nową dla nas sytuację. Wielokrotnie przed tym ostrzegałem, że my możemy przegrać, chociaż to będzie przegrana przede wszystkim nas samych ze sobą - podkreślił lider PiS.

- I dlatego potrzebny jest wysiłek, potrzebna jest ta wielka trasa. Chcemy dotrzeć do 600-700 punktów, wszystkich województw, a także wszystkich powiatów, wielu miast niepowiatowych i oczywiście na wieś. Chcemy dotrzeć po to, by przekazać, co zrobiliśmy, ale bez pychy, spokojnie - oświadczył prezes PiS.

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna"Warszawa. 14.04.2018 / Fot. twitter.com/pisorgpl

- Tylko działając zgodnie, pracując razem w ramach Zjednoczonej Prawicy możemy zmieniać Polskę - podkreślił natomiast premier Mateusz Morawiecki. - Dziś spotykamy się tutaj w Warszawie, ale za chwilę - tak jak powiedział pan prezes Jarosław Kaczyński - ruszymy w Polskę. Ruszymy po to, żeby słuchać ludzi, żeby wiedzieć czego od nas oczekują, jakie są nadzieje, które w kolejnych latach powinniśmy spełniać. Możemy to zrobić tylko działając zgodnie, tylko pracując razem w ramach Zjednoczonej Prawicy - powiedział szef rządu.

Premier podziękował Jarosławowi Gowinowi liderowi partii Porozumienie i Zbigniewowi Ziobrze szefowi Solidarnej Polski za współpracę.

- Tylko tak możemy razem zmieniać Polskę. To że dzisiaj jesteśmy tutaj, że mogliśmy spełnić tyle nadziei (...), to zawdzięczamy wszystkim wam i wielu innych ludziom, wielu posłom, senatorom, radnym, działaczom, nie tylko tym z pierwszego rzędu - podkreślił Mateusz Morawiecki.

JESIENIĄ CO NAJMNIEJ 5 MLD ZŁ NA DROGI LOKALNE

- Tej jesieni utworzymy fundusz w wysokości co najmniej 5 mld zł, przeznaczony na budowę i naprawę dróg gminnych i powiatowych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że drogi lokalne są dla rządu "niezwykle ważną częścią programu już na jesienne wybory samorządowe". Poinformował o przeznaczeniu nowych środków na ten cel.

Jak zaznaczył w 2018 r. na drogi lokalne zostanie przeznaczone 1,5 mld zł.

- Kwota do tej pory nigdy nie przeznaczana na drogi gminne, drogi powiatowe - na te drogi, które są najbardziej potrzebne w różnych zakątkach Polski - dodał.

- Utworzymy specjalny fundusz tej jesieni, fundusz co najmniej na 5 mld zł, który na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i dróg powiatowych - zapowiedział szef rządu.

 

WYBUDUJEMY 100 TYS. MIESZKAŃ Z PROGRAMU MIESZKANIE PLUS

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował także, że w 2019 r. ma być w budowie 100 tys. mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Podkreślił podczas swojego wystąpienia, że PiS kontynuuje wielkie projekty, które miały być "absolutnie niemożliwe".

Wśród tych projektów Morawiecki wymienił m.in. projekt Via Carpatia, centralny port komunikacyjny, projekt Via Baltica, program czyste powietrze, czyli program walki ze smogiem i program Mieszkanie Plus. Premier zadeklarował, że w 2019 roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań z tego programu.

- Wśród wielu wielkich projektów, które są możliwe ponieważ w skuteczny sposób zarządzamy finansami państwa, w skuteczny sposób doprowadziliśmy do wzrostu polskiej gospodarki - podkreślił Mateusz Morawiecki.

 

WYPRAWKA SZKOLNA W WYSOKOŚCI 300 ZŁ

- Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18. roku życia, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia osiemnastego roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym - powiedział Morawiecki.

Środki te - dodał - będą przysługiwały bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców.

- Rodzice wiedzą zresztą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci; my ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim - podkreślił premier.

Jak zaznaczył, projekt wyprawki szkolnej to "kolejny wielki, ważny element" programu społecznego Zjednoczonej Prawicy.

 

OBNIŻKA CIT Z 15 DO 9 PROC. DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM

- Obniżamy CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm; wspieramy małą i średnią polską przedsiębiorczość - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że obóz rządzący wszystkie "społeczne i gospodarcze dzieła" prowadzi dzięki uszczelnianiu systemu podatkowego oraz dzięki wzrostowi gospodarczemu.

- Obniżyliśmy podatek CIT na początku ubiegłego roku z 19 proc. na 15 proc. W roku 2017 podatek CIT wzrósł o 13 proc. A o ile wzrósł podatek CIT przez osiem lat naszych poprzedników? Zero - mówił Morawiecki.

Szef rządu podziękował "wszystkim uczciwym przedsiębiorcom, których jest ogromna większość". "Ufamy im dalej, wspieramy małą i średnią polską przedsiębiorczość" - dodał.

Jak poinformował Morawiecki, obóz rządzący po raz drugi obniży podatki: dla wszystkich małych i średnich firm obniżamy podatek CIT z 15 do 9 proc.

 

BON NA ZAJĘCIA KULTURALNE I SPORTOWE DLA MŁODYCH

Wprowadzimy bon, który będzie przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi od 16 do 25 r, którzy nie pracują i się uczą - zapowiedziała w sobotę podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy wicepremier Beata Szydło.

Szydło, która wcześniej mówiła o dzieciach, zauważyła, że "dzieci rosną, ale jest też młodzież, o którą musimy zadbać".

- A ona, wydaje nam się, że powinna mieć szanse na to, by móc realizować swoje hobby, pasje, swoje marzenia - podkreśliła. - A więc wprowadzimy bon, który będzie przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi od 16 do 25 roku, oczywiście dla tych, którzy nie pracują, którzy się uczą - zapowiedziała wicepremier.

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna"Warszawa. 14.04.2018 / Fot. twitter.com/pisorgpl

PROGRAM WSPARCIA DLA TWÓRCÓW KULTURY LUDOWEJ

Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała także wprowadzenie programu wsparcia dla zespołów regionalnych i innych twórców kultury ludowej.

- Musimy chronić to, co mamy najcenniejsze - podkreśliła w sobotę w Warszawie wicepremier. - Między innymi jest to kultura ludowa, nasza tradycja ludowa, to wszystko co tworzyło i budowało naszą tożsamość - i tak pięknie jest w tej chwili kultywowane w małych miejscowościach przez zespoły regionalne, przez twórców ludowych - podkreśliła wicepremier.

Szydło dodała, że ten program jest jej szczególnie bliski z uwagi na to, że jest z wykształcenia etnografem. - Czasami niektórzy sobie pokpiwali z tego, że ja kocham tę dziedzinę - zaznaczyła.

W imieniu pozostałych ugrupowań wystąpili liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski - minister nauki Jarosław Gowin oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wicepremier Gowin mówił o konieczności „przemyślenia na nowo Polski od strony ustrojowej”. Zapowiedział, że Porozumienie wkrótce przedstawi swoje deklaracje w sprawie zmian w Konstytucji. Zapowiedział też uchwałę rządu o tym, by przy uchwalaniu nowego prawa czy obciążenia podatkowego jednocześnie następowała likwidacja co najmniej jednego przepisu o podobnej ważności. Minister zapowiedział, że w przyszłym roku na polską naukę trafi dodatkowo 700 milionów złotych z budżetu i 3 miliardy złotych z obligacji wyemitowanych przez rząd. W tym roku dodatkowe 200 milionów złotych ma być przeznaczone na badania naukowe - między innymi dotyczące kontroli czipów zainstalowanych w telefonach komórkowych czy samochodach zawierających nasze dane osobowe. - Odzyskamy nad tym kontrolę - zapowiedział wicepremier Gowin. Wyraził też nadzieję, że w nowej konstytucji znajdzie się koncepcja jego ugrupowania dotyczącą głosowania rodzinnego. Chodzi o to, by rodzic w wyborach mógł głosować także za swoje dzieci.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi projekt zmian w kodeksie karnym. Jak tłumaczył, chodzi o to, że przestępcy mają się bać, a zwykli ludzie powinni czuć się bezpiecznie i mieć wsparcie państwa.

Zbigniew Ziobro powiedział, że zmiany będą opierać się na 4 filarach. Pierwszy dotyczy najcięższej przestępczości - działań wymierzonych w życie, zdrowie i wolność.

- Państwo musi uderzyć całym repertuarem środków, które ma do swojej dyspozycji i my takie środki chcemy przygotować - mówił minister.

Drugi filar będzie dotyczyć drobnych, ale uciążliwych przestępstw, trzeci przestępstw gospodarczych, a czwarty - zmniejszenia wymiaru kary sprawcom drobnym, "którzy nie są zdemoralizowani".

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution