101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sokoły płoszą gawrony. Busko walczy z uciążliwym ptactwem

Data publikacji: 15.04.2018 17:50
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sokoły skutecznie odstraszają gawrony
Kielce. 30.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

W Busku-Zdroju trwa akcja płoszenia gawronów metodą sokolniczą. Władze miasta korzystają z takiego rozwiązania od kilku lat, by zmniejszyć liczbę uciążliwego ptactwa, które przyczynia się do zanieczyszczenia alejek i ławek, głównie w Parku Zdrojowym.

Jak informuje burmistrz Waldemar Sikora, akcja prowadzona jest co roku w okresie wiosennym. Dodaje, że dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu liczba dzikiego ptactwa znacznie się zmniejszyła. - Ograniczamy liczbę gawronów, które szczególnie w okresie wiosennym gromadziły się nad naszym parkiem i zakładały tam gniazda. Dzięki zastosowanej metodzie płoszenia obserwujemy od wiosny do końca okresu letniego zdecydowanie mniejszą ilość ptactwa na tym terenie - tłumaczy burmistrz.

Krzysztof Dziarmaga, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, podkreśla, że szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo w części zdrojowej miasta były duże, przez co miejskie służby utrzymujące porządek musiały znacznie zintensyfikować prace polegające na czyszczeniu zabrudzonych alejek i ławek. - Działania związane z płoszeniem gawronów przynoszą pożądany efekt, ale musimy pamiętać, że nie są to jedyne ptaki, które są obecne w naszym otoczeniu. Wszystkich nie możemy usunąć, bo są stałą częścią naszego krajobrazu. Możemy natomiast zminimalizować uciążliwość, którą ze sobą niosą i tym się właśnie zajmujemy - mówi dyrektor buskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Akcja płoszenia gawronów potrwa w Busku-Zdroju do końca kwietnia.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution