101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poseł Telus: polski rolnik ma na swoich produktach zarobić jak najwięcej

Data publikacji: 15.04.2018 21:56
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie posła Roberta Telusa z mieszkańcami powiatu pińczowskiego. Od lewej: Michał Cieślak, Andrzej Kryj, Krzysztof Lipiec, Robert Telus i Marek Kwitek
Pińczów. 15.04.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkał się z mieszkańcami powiatu pińczowskiego. To drugie z zainaugurowanego w niedzielę w regionie cyklu spotkań parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z mieszkańcami Świętokrzyskiego. Spotkanie w Pińczowie zdominowały sprawy rolnicze. Mówiono o już wprowadzonych, ale również tych planowanych rozwiązaniach rządu w obszarze rolnictwa.

Poseł Robert Telus przypomniał, że jednym z pierwszych działań w tym zakresie była ustawa wstrzymująca sprzedaż państwowej ziemi. - Nasza polska ziemia jest bezpieczna. Nie grozi jej wykupienie przez obcokrajowców. To ważne, bo jeżeli nie będzie ziemi, nie będzie rolnictwa - mówił do uczestników spotkania parlamentarzysta.   

Na spotkaniu była również mowa o nowych zasadach uboju zwierząt na własny użytek i działaniach rządu w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).  Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił także o przeforsowanej przez rząd ustawie o sprzedaży bezpośredniej, która umożliwia zbycie produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników i o wprowadzonym nieopodatkowanym obrocie sprzedaży do 20 tysięcy złotych.

- Przed nami wiele zadań. W tym przede wszystkim skrócenie drogi, jaką produkt wytworzony przez rolnika musi pokonać między polem a stołem - zapowiada poseł Robert Telus. - Dążymy do tego, aby polski rolnik mógł na swoich produktach zarobić najwięcej. W tej chwili ziemniak wyprodukowany przez rolnika kosztuje od 20 do 40 groszy, a to samo warzywo na sklepowych półkach wycenione jest już na ponad 2 złote. Dziesięciokrotnie więcej zarabia pośrednik, czyli ten, który musi zająć się tylko przewiezieniem warzywa i wystawieniem faktury. Musimy to zmienić, aby skrócić tę drogę i umożliwić rolnikom sprzedaż bezpośrednią swoich produktów - przekonuje poseł Robert Telus.  

Z mieszańcami powiatu pińczowskiego spotkał się również poseł Michał Cieślak. Jak poinformował, w ostatnich dniach posłowie przyjęli projekt ustawy ministra rolnictwa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników. Projektowane przepisy dotyczą określenia nowej formuły zatrudnienia obcokrajowców w gospodarstwach rolnych. Regulacja wprowadza nowy rodzaj umowy, określony jako umowa o pomocy przy zbiorach. - Ustawa pozwoli zatrudniać w gospodarstwie rolnym pracowników sezonowych i obcokrajowców na bazie ubezpieczenia w KRUS. Rolnik, od takiego pracownika, bez względu na wysokość jego wynagrodzenia, będzie odprowadzać składkę wypadkową i zdrowotną w wysokości 174 złotych miesięcznie. Pozwoli to w pełni ubezpieczyć pracownika podczas wykonywanych czynności w gospodarstwie rolnym, a wysokość tej stawki nie będzie obciążać gospodarstw rolnych w tak znacznym stopniu, jak ma to miejsce obecnie - uważa poseł Porozumienia.

W spotkaniu wziął również udział poseł Krzysztof Lipiec. Szef świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że spotkania w ramach cyklu „Polska jest jedna” będą w regionie kontynuowane. W tym tygodniu do regionu przyjadą: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk. - To kampania, w której podsumowujemy dotychczasowe nasze rządy, ale przede wszystkim chcemy rozmawiać o przyszłości. Na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości został zarysowany pomysł na to, jak doskonalić reformowanie państwa polskiego. Wierzymy, że zostanie on pozytywnie przyjęty, ale chcemy najpierw wsłuchać się w opinię mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ponieważ ich głos jest dla nas bardzo ważny - podkreślił poseł Krzysztof Lipiec.

Wśród rolników obecnych na spotkaniu był m. in. Aleksander Banach z Młodzaw. Jego zdaniem spotkań z rolnikami powinno odbywać się zdecydowanie więcej. - Podobne spotkania pozwalają na bezpośredni kontakt zarówno z władzą, jak i z innymi rolnikami. Dziś na wsiach takich spotkań już nie ma, a tylko tak władza może się dowiedzieć o naszych problemach - uważa rolnik z Młodzaw.

W spotkaniu w Pińczowie wzięli również udział posłowie: Andrzej Kryj i Marek Kwitek.

Spotkanie posła Roberta Telusa z mieszkańcami powiatu pińczowskiegoPińczów. 15.04.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution