101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rusza szósta edycja budżetu obywatelskiego

Data publikacji: 16.04.2018 09:51
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze

19.09.2017 Kielce. Budżet obywatelski. Otwarcie urn.
Kielce. 19.09.2017 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Od dziś mieszkańcy stolicy regionu świętokrzyskiego mogą zgłaszać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego na 2019 rok. Władze Kielc na realizacje projektów, które mają szansę na finansowanie z budżetu miasta, przeznaczyły 5 mln zł.

W ramach 5 mln zł zarezerwowanych na budżet obywatelski na małe projekty (mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł) przeznaczono 1,5 mln zł, a na duże (których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł) 3,5 mln zł. Na zgłaszanie zadań mieszkańcy mają czas do 30 kwietnia.

- Wstępną listę opublikujemy w połowie maja, co spowoduje, że będziemy mieli bardzo długi czas na konsultacje. Projekty, które nie do końca będą spełniały warunki regulaminu, będą mogły być przez przedstawicieli wnioskodawców korygowane - powiedział wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor.

- Ostateczną listę zadań ogłosimy 13 września. Od dnia następnego do 1 października potrwa głosowanie na poszczególne projekty. Zakładamy, że 10 października będą już znane zadania przewidziane do realizacji w przyszłym roku - dodał.

Władze miasta podtrzymały zasadę wprowadzoną w ubiegłym roku. Jedna osoba będzie mogła zagłosować najwyżej na jeden projekt duży i trzy małe.

- Chcieliśmy przez to wyeliminować możliwość tworzenia się tzw. spółdzielni – czyli ja zagłosuję na twój projekt, a ty na mój - wyjaśnił powód wprowadzenia tego ograniczenia Sayor.

Po wprowadzeniu tej zasady znacznie spadła liczba zgłaszanych projektów. W 2017 roku było ich 48, podczas gdy rok wcześniej aż 127. Zmniejszyła się też liczba głosujących.

- Liczba wniosków, na które można głosować na pewno miała na to wpływ. Tworzyły się spółdzielnie, o których już wcześniej mówiłem. Poza tym najaktywniejsze środowiska zrealizowały już swoje projekty w ciągu poprzednich lat - zaznaczył wiceprezydent.

Jak dodał głównym celem istnienia budżetu obywatelskiego jest integracja lokalnej społeczności, która uczy się jak racjonalnie gospodarować publicznymi pieniędzmi.

- Mieszkańcy naszego miasta mogą się przekonać, że od zgłoszenia projektu do jego realizacji jest bardzo długa droga. Najpierw muszą się znaleźć osoby, które będą chciały go realizować, a później dopracować szczegóły inwestycji z urzędnikami miejskimi. Na koniec jeszcze muszą zachęcić innych, aby zagłosowali na dane zadanie - podkreślił Sayor. - W ciągu pięciu ostatnich lat udało się nam opracować spójną, prostą koncepcję budżetu obywatelskiego, który jest jednym z najlepszych w Polsce - zapewnił.

W latach 2014-2017 w Kielcach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano przedsięwzięcia za ponad 21 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution