101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przedsiębiorcy odczują „ulgę na start”

Data publikacji: 16.04.2018 11:34
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Michał Cieślak, poseł Porozumienia
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

30 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy Konstytucji Biznesu, pakietu ustaw, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Tematowi temu poświęciliśmy dzisiaj wydanie programu „Na każdą pogodę” na antenie Radia Kielce.

Naszymi gośćmi byli: poseł Michał Cieślak z sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz doradca podatkowy Michał Cielibała.

Najważniejsze zmiany dotyczyć będą osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Mogą one przez sześć miesięcy liczyć na tzw. „ulgę na start”, czyli zwolnienie z obowiązku zapłaty składki na ubezpieczenie społeczne. Michał Cielibała zwracał uwagę, że nie oznacza to całkowitej likwidacji składek w tym czasie. Wciąż będzie istniał obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne. Suma obciążeń dla osób rozpoczynających prowadzenie biznesu będzie jednak znacznie mniejsza niż dotychczas.

Doradca podatkowy Michał Cielibała z firmy BiurexFot. Karol Żak / Radio Kielce

Inna zmiana dotyczy tzw. działalności nierejestrowanej. Każdy, kto uzyska w ciągu miesiąca przychód nie większy niż połowa minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050 złotych nie będzie musiał rejestrować działalności gospodarczej.

Osoby, które już prowadzą działalność mogą liczyć na zmianę filozofii działania organów państwa wobec przedsiębiorstw. Wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców, a w przestrzeni gospodarczej ma obowiązywać zasada, „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.

Poseł Michał Cieślak zapowiedział przy okazji, że od 1 stycznia ma zostać wprowadzona zasada „proporcjonalnego ZUS”, która pozwoli przedsiębiorcom nie osiągającym przychodu 5 tys. 300 zł miesięcznie na płacenie niższych składek na ubezpieczenie społeczne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution