101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Park linowy, ścieżka rowerowa i muzeum. Miliony złotych na modernizację zalewu w Brodach

Data publikacji: 16.04.2018 11:45
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.05.2016 Zalew Brody. Zalew Brodzki.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Duże zmiany czekają zalew w Brodach. W ciągu najbliższych dwóch lat zainwestowane zostanie tu ponad siedem milionów złotych. Poprawi się infrastruktura i zaplecze turystyczne.

Zalew jest jedną z największych atrakcji turystycznych w gminie Brody. Wypoczywają tu nie tylko mieszkańcy powiatu starachowickiego, goście przyjeżdżają także z Ostrowca, Radomia czy Kielc. W przyszłości wybudowany zostanie nowy camping, parking, park linowy, ścieżka rowerowa oraz muzeum związane z historią regionu. Jego siedzibą będzie zabytkowy budynek administracji Zakładu Hutniczego. Inwestycje drogowe pozwolą na utworzenie pętli wokół zalewu, trasę będzie można pokonać samochodem lub rowerem. W okolicy plaży od strony Rudy położony zostanie także tartan do biegania.

W ramach przygotowania inwestycji udało się także uregulować sytuację prawną terenu wokół rezerwatu „Skałki”. Teren był własnością ponad 20 prywatnych osób. Gmina odkupiła działki po 2 złote za metr kwadratowy, dzięki temu jest własnością gminy i można tam prowadzić prace. Skałki zostaną odsłonięte, teren oczyszczony, a na szczycie powstanie taras widokowy.

W ramach projektu realizowanego przez gminę zmieni się także otoczenie barokowego kościoła w Krynkach. Proboszcz parafii ksiądz Wojciech Zdon zaznacza, że asfalt, którym teraz pokryty jest plac przed kościołem, nie pasuje do zabytkowego otoczenia. Przed modrzewiową dzwonnicą, stanowiącą najcenniejszy zabytek gminy, położony zostanie bruk nawiązujący do pierwotnego charakteru miejsca. Zmiany obejmują także organizację ruchu przy kościele. Początkowo parafia chciała samodzielnie ubiegać się o pieniądze z RPO, ale nie pozwalały na to przepisy. Wobec tego remont placu przed kościołem połączono z projektem gminnym.

Zalew w Brodach jest zbiornikiem sztucznym, istnieje od 1964 roku, ma powierzchnię 260 hektarów. Przez lata powstawały przy nim ośrodki wypoczynkowe dla zakładów przemysłowych, między innymi Huty Ostrowiec. Obecnie część tych obiektów jest w rękach prywatnych. Gmina stara się od kilku lat o podniesienie atrakcyjności turystycznej zalewu. Od roku, po wielu konsultacjach, udało się uzyskać zgodę Zarządu Gospodarki Wodnej na wykaszanie traw wokół zbiornika. Przy okazji teren został oczyszczony. Ustawiono dodatkowe kosze na śmieci, powstało też molo i parking.

W tym momencie opracowywana jest dokumentacja projektowa, prace rozpoczną się pod koniec lata. Dofinansowanie z RPO wynosi 5 milionów 700 tysięcy złotych, ponad milion to wkład własny gminy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution