101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Archeolodzy i geolodzy zjechali do Krzemionek

Data publikacji: 19.04.2018 18:59
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Geolodzy i archeolodzy w Krzemionkach na konferencji dotyczącej dziedzictwa i historii górnictwa

Geolodzy i archeolodzy w Krzemionkach na konferencji dotyczącej dziedzictwa i historii górnictwa
19.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wpływ górnictwa na rozwój nauki i techniki, górnictwo w kulturze i sztuce, powstawanie i upadek ośrodków eksploatacji złóż - to niektóre tematy, którym poświęcona jest konferencja, która rozpoczęła się w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Biorą w niej udział geolodzy oraz archeolodzy z naukowych ośrodków w całym kraju, głównie z Dolnego Śląska, m.in. z Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, KGHM Cuprum, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Polskiej Akademii Nauk.

Pomysłodawcą i organizatorem konferencji jest dr Maciej Madziarz z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Jak mówi, to już 12. edycja konferencji, której celem jest skupianie pasjonatów dziedzictwa i historii górnictwa, zajmujących się wszelkimi aspektami tego problemu.

- Nasza cywilizacja, kiedyś i współcześnie, u swoich podstaw ma eksploatację oraz wykorzystanie surowców mineralnych. Współcześnie ludzie kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, że nie byłoby naszej cywilizacji, gdyby kiedyś człowiek nie sięgnął po raz pierwszy po surowiec metodami górniczymi - tłumaczy naukowiec.

Dodaje, że pierwszym surowcem wydobywanym tymi metodami był krzemień. Jak mówi, Krzemionki to korzenie górnictwa, nie tylko polskiego, ale i światowego.

Geolodzy i archeolodzy w Krzemionkach na konferencji dotyczącej dziedzictwa i historii górnictwa19.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Naukowiec podkreśla, że Krzemionki to wyjątkowe miejsce, które mogłoby być nawet europejskim centrum dziedzictwa górniczego. Z kolei dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Włodzimierz Szczałuba informuje, że od lat dąży się do tego, aby na terenie rezerwatu powstała stacja naukowo-badawcza. Myśl tę zainicjował profesor Stefan Krukowski, który jako jeden z pierwszych zinwentaryzował powierzchnię kopalni.

Włodzimierz Szczałuba uważa, że konferencja jest formą nauki dbania o zabytek, ale także jego promocji.

- Zdobywamy doświadczenie co do zagospodarowania i udostępniania innych obiektów górniczych. Wymieniamy się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem, ale Krzemionkom nadal potrzeba promocji w Polsce i na świecie. A tu mamy znakomitą promocję, środowisko z całej Polski - tłumaczy dyrektor.

Konferencja potrwa do soboty. W planach są prelekcje naukowe, ale także sesje terenowe w dolinie rzeki Kamiennej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution