101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ratownicy kontra dyrektor. Kolejna odsłona konfliktu na sali sądowej

Data publikacji: 23.04.2018 13:01
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sąd Rejonowy przy ul. Warszawskiej

Sąd Rejonowy przy ul. Warszawskiej
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ratownicy medyczni zwolnieni dyscyplinarnie z pracy spotkali się w sali sądowej z dyrektor świętokrzyskiego pogotowia. Przed Sądem Pracy odbyła się rozprawa dwóch byłych już pracowników, zwolnionych za rzekomą działalność na niekorzyść Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach i szkalowanie dobrego imienia dyrektor tej instytucji poprzez media społecznościowe.

Obaj domagają się przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach i wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Paweł Socha, jeden ze zwolnionych ratowników medycznych zeznając dziś przed sądem przyznał, że zamieszczał komentarze dotyczące spotkania dyrekcji z załogą pogotowia w sprawie wynagrodzeń. Dodał, że pisał opinie w ramach zamkniętej grupy około 20 osób.   

Z kolei Kamil Makowski, drugi ze zwolnionych ratowników poinformował, że razem z Pawłem Sochą byli członkami założonego na początku listopada Polskiego Związku Ratowników Medycznych. W jego opinii pracodawca został poinformowany o istnieniu tego związku, który zrzeszał także pracowników świętokrzyskiego pogotowia. Jak dodał Kamil Makowski jego zwolnienie nie było konsultowane z tą organizacją związkową, czego wymaga prawo.     

Marta Solnica, dyrektor świętokrzyskiego pogotowia, odnosząc się do tego zarzutu powiedziała, że nie wiedziała, kto należał do związku. Według niej organizacja nie została w prawidłowy sposób zgłoszona. Przyznała, że faktycznie w sekretariacie świętokrzyskiego pogotowia 12 grudnia zostało złożone pismo informujące, że grupa ratowników medycznych została członkami związku zawodowego. Jednak pismo nie było podpisane przez żadnego z kieleckich pracowników. Trzy działające w firmie legalnie związki, przekazują nam informacje o członkach oraz osobach chronionych. Tu nie było takiej informacji - powiedziała Marta Solnica.

Jak dodała dyrektor, 19 grudnia od anonimowego nadawcy otrzymała zdjęcia portalu internetowego, na którym pracownicy w sposób obraźliwy wypowiadali się na temat jej działań.   To jest specyficzny rodzaj pracy, który opiera się na zaufaniu. Ci panowie w sposób drastyczny naruszyli zasadę zaufania i lojalności. Oni pracują samodzielnie i mają kontakt z pacjentami. Nie można ufać osobom, które doprowadzają do takich zachowań - powiedziała Marta Solnica.

Kolejna rozprawa odbędzie się 18 lipca. Sprawa pozostałych trzech zwolnionych dyscyplinarnie ratowników medycznych, zaplanowana jest na 30 maja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution