101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co dalej z Mauzoleum w Michniowie? Przetarg unieważniony

Data publikacji: 23.04.2018 15:29
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
03.04.2018 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

03.04.2018 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Muzeum Wsi Kieleckiej unieważniło przetarg na dokończenie prac w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jak informowaliśmy, wątpliwości czy przetarg zostanie rozstrzygnięty pojawiły się w chwili otwarcia ofert.

Do Muzeum wpłynęły cztery propozycje, z czego jedna była rażąco niska i wynosiła zaledwie 1 mln 200 tys. złotych. Komisja ją odrzuciła, ze względu na nie wpłacenie wadium. Pozostałe przekraczały kwotę około 13 mln zł, którą Muzeum Wsi Kieleckiej dysponuje na dokończenie prac.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła ofertę warszawskiej firmy, która zakładała wykonanie prac w Michniowie za 20 mln 880 tys zł. To przekraczało możliwości Muzeum o 7 mln zł, dlatego zgodnie z prawem zamówień publicznych przetarg trzeba było unieważnić.

Szukanie dodatkowych źródeł finansowania nie rozwiązałoby problemu, bo kwota oferty przekracza 5 mln euro - informuje Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej. W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało unijną dotację, można wykonywać projekty, których wartość nie przekracza 5 mln euro. Wybór zwycięskiej oferty spowodowałby przekroczenie tej kwoty. To oznaczałoby utratę możliwości skorzystania z dotacji.

Muzeum Wsi Kieleckiej jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które nadzoruje przyznaną dotację - zapewnia Beata Ryń. Dodaje, że kłopoty Muzeum Wsi Kieleckiej z rozstrzygnięciem przetargu nie są odosobnione w skali kraju.

Dziś Muzeum Wsi Kieleckiej wystąpiło do resortu kultury z wnioskiem o zmianę harmonogramu wykonania prac w Michniowie. Zgodnie z obecnym grafikiem, inwestycja powinna się zakończyć do czerwca przyszłego roku, a to w obecnej sytuacji nie jest możliwe. Muzeum pracuje już nad zapisami kolejnego przetargu - dodaje Beata Ryń. Rozważa zmniejszenie zakresu projektu oraz wymagań, które będą stawiane wykonawcom. Zaznacza, że na tym etapie prac nie jest w stanie określić, co będzie przedmiotem zmian lub ewentualnych cięć, ale zapewnia, że zespół pracuje nad tym, by zmiany nie odbyły się kosztem wartości merytorycznej inwestycji.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie ma upamiętniać pacyfikację ponad 800 polskich wsi. Obecnie budynek jest w stanie surowym. Do wykonania są wszystkie instalacje, ekspozycja stała ze ścieżką zwiedzania i przestrzeń na wystawy czasowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution