101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na Świętym Krzyżu o Afryce

Data publikacji: 23.04.2018 15:59
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

130 naukowców z całej Polski bierze udział w V Kongresie Afrykanistów Polskich, który po raz pierwszy odbywa się w województwie świętokrzyskim. Poza udziałem w konferencjach uczestnicy Kongresu będą też poznawać Góry Świętokrzyskie i historię klasztoru na Świętym Krzyżu. Debatom i konferencjom towarzyszy festiwal filmowy AfryKamera prezentujący dorobek kinematografii afrykańskiej.

W środę w Muzeum Dialogu Kultury w Kielcach będzie można obejrzeć dwa filmy: „Wallay” i „Felicite” z 2017 roku. Obie projekcje są darmowe.

- Z kolei jutro (wtorek) o godzinie 17:30 w Bazylice na Świętym Krzyżu odbędzie się bezpłatny koncert muzyki afrykańskiej - zapowiada ks. prof. Jarosław Różański ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. - Muzyk z Gambii będzie grał na zachodnioafrykańskim instrumencie o nazwie kora, który jest rodzajem harfy - dodaje.

W debatach i konferencjach w Hucie Szklanej i na Świętym Krzyżu uczestniczą przedstawiciele wielu obszarów badawczych, m.in. politologii, stosunków międzynarodowych, historii, językoznawstwa, kulturoznawstwa i antropologii.

- Badania dotyczące Afryki mogą się przysłużyć choćby tym, którzy rozważają spędzenie w Afryce urlopu - uważa Hanna Rubinkowska-Anioł, przewodnicząca zarządu Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego.

W jej ocenie widać zainteresowanie turystów różnymi częściami i kulturami Afryki. Turyści interesują się nie tylko kulturą lokalną, ale też bieżącą sytuacją polityczną poszczególnych państw.

Badania dotyczące Afryki są przydatne także dla misjonarzy. Obecnie tylko Zgromadzenie Misjonarzy Maryi Niepokalanej ma swoich misjonarzy w połowie państw Afryki. Oblaci z Polski posługują m.in. w Kamerunie i na Madagaskarze.

Kongres Afrykanistów Polskich jest finansowany w ramach programu Kultura-Interwencje, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. W tym roku dotacje otrzymało prawie 170 projektów. W województwie świętokrzyskim pieniądze dostały m.in. Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Chorągiew Kielecka ZHP i Partnerstwo Ziemi Św. Krzyża. Jak informuje Rafał Wiśniewski z NCK, trwa kolejny nabór, w którym do rozdania jest jeszcze milion złotych. Dotacje w zależności od projektu mogą wynosić od kilku do ponad 100 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution