101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Instruktorzy przyjęci, ochotnicy nadal poszukiwani

Data publikacji: 24.04.2018 13:23
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rekrutacja do 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej
Kielce. 24.04.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

28 byłych żołnierzy zawodowych przyjęto do 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą oni pełnić rolę instruktorów. To pierwsze osoby wcielone do jednostki. Pułkownik Artur Barański, dowódca świętokrzyskiej brygady mówi, że wszyscy żołnierze mają doświadczenie w armii, służyli m. in. w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Przyszłych instruktorów czeka teraz szereg szkoleń przygotowawczych. Pułkownik dodaje, że cały czas poszukiwani są także ochotnicy do służby w brygadzie. - Liczymy na to, że będą to osoby zmotywowane. Naszym głównym zadaniem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Poszukujemy ludzi aktywnych, którzy chcą się nauczyć pomagać innym.

Wśród przyjętych dzisiaj żołnierzy zawodowych jest Hubert Dufaj. Jak mówi wcześniej służył w NSR, ale musiał stacjonować w Szczecinie. Rozmówca Radia Kielce podkreśla, że chce wspierać lokalną społeczność i działać na miejscu. Zawsze miał zamiłowanie do wojskowości.

Dowództwo 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT ma nadzieję, że do końca tego roku jednostka będzie liczyć około 1000 żołnierzy. Docelowo ma ich być 2,5 tysiąca. Na razie swoje kandydatury zgłosiło około 360 osób.

Przygotowany jest już terminarz szkoleń. Pierwszy 16-dniowy kurs rozpocznie się 8 września. Jest on przeznaczony dla tych, którzy dotychczas nie służyli w wojsku. Po 8 dniach do grupy dołączy kolejna złożona z osób, które składały już przysięgę wojskową i obecnie są przeniesione do rezerwy, a chcą służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przysięga żołnierzy nowej formacji zaplanowana jest w Kielcach na 23 września. 

Rekrutacja do 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony TerytorialnejKielce. 24.04.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Gościem Rozmowy Dnia w środę (25 kwietnia) będzie podpułkownik Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach. Będziemy rozmawiać o tym, jakie trzeba spełnić warunki, żeby odbyć służbę przygotowawczą i dlaczego warto złożyć akces na szkolenie do niej przygotowujące.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution