101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojska Obrony Terytorialnej w Sandomierzu?

Data publikacji: 25.04.2018 14:57
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
20.12.2016. Marek Bronkowski  burmistrz Sandomierza

20.12.2016. Marek Bronkowski - burmistrz Sandomierza
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Władze Sandomierza chcą, żeby w tym mieście powstał jeden z batalionów 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Burmistrz Marek Bronkowski twierdzi, że o zlokalizowanie jednostki zabiega od półtora roku. Jak tłumaczy, nie mówił o tym wcześniej, bowiem nie wszystkie działania muszą być prowadzone w „blasku fleszy”.

Samorządowiec spotkał się z poprzednim wiceministrem obrony Wojciechem Fałkowskim, a także z dowódcą WOT w kraju, generałem Wiesławem Kukułą. Marek Bronkowski dodaje, że o takich możliwościach rozmawiał także z dowódcą świętokrzyskiego WOT pułkownikiem Arturem Barańskim. - Zaproponowałem tereny dawnej smołowni, przy ulicy Lubelskiej, które mogłyby służyć pod zlokalizowanie strzelnicy – dodaje burmistrz Sandomierza. O tym zamiarze poinformowana została rada miasta, która wstępnie wyraziła zgodę na przekazanie działek. – Jestem optymistą i wierzę, że WOT powstanie w mieście – uważa Marek Bronkowski.

Radny Robert Pytka z Prawa i Sprawiedliwości jest pewien, że batalion WOT-u w Sandomierzu przyczyniłby się do rozwoju miasta. Przypomina, że te okolice mają wielowiekową tradycję wojskowości. Jednak nie jest tak optymistycznie nastawiony do tego, czy ostatecznie batalion zostanie zlokalizowany w mieście. - Burmistrz twierdzi, że rozmawia z różnymi ważnymi postaciami. Ja też rozmawiam z parlamentarzystami z Ziemi Sandomierskiej, którzy potwierdzają, że miasto jest brane pod uwagę, jednak żadne wiążące decyzje nie zapadły - mówi Robert Pytka.

Radny przypomina, że pierwsze dwa bataliony mają być zlokalizowane w Kielcach i Ostrowcu. - Z tego co mi wiadomo, tam brane są pod uwagę bardzo duże koszty. U nas, ze względu na istniejące koszary może byłoby potrzebne mniej pieniędzy. Miejsce na strzelnice, wskazywane przez pana burmistrza, nie uzyskało zbyt pochlebnych opinii. Pozwólmy działać tym, którzy są od tego, a burmistrz niech zajmie się zarządzaniem miastem – uważa Robert Pytka.

Decyzja o tym, czy powstanie trzeci batalion WOT i gdzie będzie zlokalizowany  ma zapaść w połowie roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution