101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uroczystości 3 Maja w Kielcach. Przyjadą rekonstruktorzy z całej Polski

Data publikacji: 25.04.2018 15:58
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
25.04.2018 Kielce. Konferencja w urzędzie wojewódzkim na temat obchodów święta 3 Maja. Podpułkownik Paweł Chabielski senator Krzysztof Słoń wojewoda Agata Wojtyszek prezydent Kielc Wojciech Lubawski i Robert Mazur dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii

25.04.2018 Kielce. Konferencja w urzędzie wojewódzkim na temat obchodów święta 3 Maja. Podpułkownik Paweł Chabielski, senator Krzysztof Słoń, wojewoda Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczystą mszą świętą w Bazylice Katedralnej o godzinie 11.00, rozpoczną się w Kielcach obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Po nabożeństwie, uczestnicy przemaszerują ulicami Dużą, Sienkiewicza i Staszica do Parku Miejskiego, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości - Informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- W tej części przewidziano podniesienie Flagi Państwowej, odśpiewanie Hymnu Narodowego, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci oraz salwę honorową - dodaje Agata Wojtyszek.

Po zakończeniu uroczystości, w Parku Miejskim około godziny 14.00, rozpocznie się piknik historyczny „Vivat 3 Maja”. Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, dodaje że zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski. - W tym roku, do Kielc zapraszamy elitarne grupy, które odtwarzają okres Legionów. Po zakończeniu głównych uroczystości, każda z nich zaprezentuje autorskie programy. Będzie możliwość zwiedzania obozów, uzbrojenia i wyposażenia prezentowanego przez rekonstruktorów. – powiedział Robert Mazur.

Do udziału w uroczystościach zaprasza prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Jak podkreślił święto konstytucji jest wyjątkowe. - Pierwszy raz, przed pomnikiem Stanisława Staszica spotkaliśmy się 15 lat temu. Przez kilka lat miałem tam zaszczyt przemawiać obok dwóch nieobecnych ludzi, którzy dawali sygnał jedności, Przemysława Gosiewskiego i Konstantego Miodowicza. Wszelkie podziały były wówczas przezwyciężane naszą mądrością lokalną. – dodał prezydent.

Senator Krzysztof Słoń, zwrócił uwagę że istotnym dniem podczas majówki jest także Święto Flagi Narodowej, które obchodzimy 2 maja. Dodaje, że tegoroczne święta majowe są szczególne, ponieważ towarzyszą 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. - Cieszy mnie, że będziemy w sposób szczególny cieszyć się z naszych symboli narodowych: biało-czerwonej flagi, godła oraz Mazurka Dąbrowskiego. To wszystko łączy się w sposób bardzo czytelny z 3 maja, wielkim świętem dla Polski i Polaków - mówił.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zakończy koncert „Witaj Jutrzenko Majowa”, który w Parku Miejskim rozpocznie się o godzinie 17.00. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie między innymi bieg na dystansie 100 kilometrów. Udział w nim wezmą żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Bieg zaplanowano na 28 kwietnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution