101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Solidarność” ma dość niskich pensji nauczycieli

Data publikacji: 25.04.2018 17:29
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Oświatowa „Solidarność” rozważa radykalizację swoich działań. Jak mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, związkowcom nie podoba się unikanie przez minister edukacji Annę Zalewską podjęcia decyzji zwiększającej nauczycielskie zarobki.

Przewodniczący nie chce na razie deklarować, czy dojdzie do manifestacji lub innych form protestu. Taka decyzja ma zostać podjęta w połowie maja i będzie zależna od tego, jak potoczą się rozmowy z przedstawicielami MEN.

Jak twierdzi Ryszard Proksa, oświatowa "Solidarność" cały czas domaga się wyższych podwyżek i w wywieraniu nacisku na rząd połączy siły z przedstawicielami innych branż. - Razem z pracownikami budżetowymi zawalczymy o większą podwyżkę. Będziemy prowadzić bardzo twarde rozmowy, żeby waloryzacja płac i nauczycieli i pracowników budżetowych była wyższa niż jest planowana - zapowiada Ryszard Proksa.

"Solidarność" domaga się, by waloryzacja nauczycielskich pensji w przyszłym roku wyniosła co najmniej 10 procent. Związek chce, żeby wynagrodzenie zostało związane ze średnią krajową, wówczas, na przykład nauczyciel dyplomowany zarabiałby 150 procent tej średniej. Na razie ta propozycja nie znalazła jednak akceptacji rządu.

Jak mówi Ryszard Proksa, podwyżki wprowadzane przez MEN, czyli 5 procent co roku w latach 2018-2020, to zdecydowanie za mało. - Dynamika wzrostu wynagrodzeń i wzrostu płacy minimalnej jest szybsza niż dynamika wzrostu płac nauczycieli. I niedługo okaże się, że płaca nauczyciela na pierwszym stopniu awansu zawodowego będzie równa najniższej płacy w kraju. A przecież jest to człowiek z wyższym wykształceniem, ze specjalizacjami - tłumaczy Ryszard Proksa.

Szef oświatowej „Solidarności” krytykuje również zmiany w systemie ocen nauczycieli. MEN chce, żeby były obowiązkowe, a najlepsi mają dostawać dodatkową gratyfikację finansową. Ryszard Proksa twierdzi, że wymogi, które wprowadził resort są zbyt wygórowane; na przykład nauczyciel dyplomowany, żeby dostać najlepszą ocenę powinien prowadzić własne badania naukowe.

Przeciwko zmianom wprowadzanym przez minister Zalewską protestuje też Związek Nauczycielstwa Polskiego. 21 kwietnia ZNP zorganizowało w Warszawie manifestację.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution