101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Chóralne arcydzieło na ANIMA MUNDI [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 28.04.2018 10:24 / Data aktualizacji: 28.04.2018 20:43
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Jerzy Jop
Komentarze

Dzieło chóralne "CAŁONOCNE CZUWANIE" - Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Ireny Bogdanovich w kościele pw. Św. Jadwigi w Kielcach
Kielce. 28.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej ANIMA MUNDI - można było wysłuchać „Całonocnego czuwania” Sergiusza Rachmaninowa w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. Koncert odbył się w kościele pw. Świętej Jadwigi w Kielcach. Chór poprowadziła Irina Bogdanovich.

Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Kielce - było to ostatnie wykonanie utworu w tej formie.

- To dla nas nadzwyczajna sytuacja, ponieważ już za miesiąc ukaże się nasza płyta z wykonaniem tego dzieła - dodała Irina Bogdanovich.

Całonocne czuwanie przez wieki celebrowano w wigilię głównych świąt Cerkwi prawosławnej. Było ono okazją do refleksji w magicznym czasie zachodzącego słońca i w blasku świtu dnia następnego. To muzyczna oprawa dla trwającego niemal całą noc nabożeństwa odprawianego w rosyjskich, bułgarskich i greckich monasterach oraz soborach.

Rachmaninow postanowił utrzymać dzieło w duchu tradycyjnych harmonii i układów melodycznych, by stworzyć coś, co nazywał "świadomym naśladownictwem obrzędu", scalając tym samym całą kompozycję. Jego dzieło w niezwykle uduchowiony sposób przywołuje prostotę starej tradycji. Zawiera przetłumaczone na rosyjski, prawosławne wersje wielu łacińskich hymnów m.in.: Gloria in excelsis, Ave Maria i Magnificat.

Zgodnie z wymaganiami tradycji cerkiewnej, chórowi nie towarzyszy żaden akompaniament, a dziewięć spośród piętnastu utworów bazuje na starodawnych melodiach. "Całonocne czuwanie" uznawane jest za najlepsze sakralne dzieło Rachmaninowa, a jednocześnie jedno ze szczytowych osiągnięć rosyjskiej muzyki cerkiewnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution