101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Powrót do przeszłości w Chęcinach. Najbardziej zachwycone były dzieci

Data publikacji: 29.04.2018 09:05 / Data aktualizacji: 29.04.2018 18:33
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Majówka Patriotyczna w Chęcinach

Majówka Patriotyczna w Chęcinach
Chęciny. 29.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Mnóstwo ludzi w mundurach i z bronią, wozy bojowe oraz liczna grupa dzieci. Tak wyglądała Majówka Patriotyczna w Chęcinach. Wydarzenie nawiązywało do jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Na placu pod Zamkiem swoje stoiska miały grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Pasjonaci historii przygotowali wiele różnych pokazów i atrakcji. Zwłaszcza ułani z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii wzbudzili ogromne zainteresowanie.

Z kolei przy stoisku Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Czwartego Pułku Piechoty Legionów bywało bardzo głośno. Między innymi za sprawą krzyków ostrzegawczych Zbigniewa Kowalskiego, prezesa stowarzyszenia. - Ostrzegam, bo pokazujemy jak głośny był minenwerfer, czyli miotacz min, używany podczas I wojny światowej. Okopy obu stron były dość blisko siebie, w takiej sytuacji artyleria się nie sprawdzała, dlatego używano miotaczy min - tłumaczy Zbigniew Kowalski.

Oprócz tego, na stoisku rekonstruktorów z Kielc można było zobaczyć broń oraz umundurowanie z okresu I wojny światowej. Była też pielęgniarka w stroju z epoki. Przy okazji można było poćwiczyć atak bagnetem, a najmłodsi mieli do dyspozycji kolorowanki. Oczywiście patriotyczne dzieci zapełniały barwami postaci legionistów.

Z kolei grę terenową niepodległościową dla całych rodzin przygotowała grupa Amatum z Warszawy. Zadaniem uczestników było między innymi rozbroić pruskiego żołnierza, a także przećwiczyć musztrę z legionistą, jak też nauczyć się podstaw kaligrafii.

Pod wrażeniem chęcińskiej majówki byli goście, z których duża część przyjechała spoza regionu świętokrzyskiego. Renata i Krzysztof Staszak z Wolbromia byli w Chęcinach po raz pierwszy, ale i zamek, i pokazy historyczne bardzo im się podobały. - To doskonały sposób, żeby uczyć dzieci historii, pokazywać im przeszłość naszego kraju. Podręcznik w szkole to sucha wiedza, tu mogą zobaczyć jak wyglądali polscy żołnierze sto lat temu, jak wyglądała walka o niepodległość - twierdzą pani Renata i pan Krzysztof.

W majówce uczestniczyli też żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Pokazywali sprzęt, którym posługuje się polska armia, prezentowali również pojazdy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution