101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ochroń swojego psa przed groźnymi krwiopijcami

Data publikacji: 29.04.2018 09:34
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kleszcz
Kielce. 16.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nawet kilkadziesiąt kleszczy można znaleźć na psie po spacerze w lesie. Podobnie jak w przypadku ludzi, również nasze domowe zwierzęta narażone są na przenoszoną przez pasożyty groźną chorobę.

Joanna Kopacz, lekarz weterynarii z przychodni „Kajtek” w Kielcach tłumaczy, że właściciele psów nie powinni lekceważyć kleszczy. - Po każdym spacerze trzeba psa dokładnie obejrzeć, bo kleszcz wcześnie zauważony, który nie opił się jeszcze krwi, nie jest groźny. Dopiero po 24 godzinach może dojść do przeniesienia groźnej choroby. Szczególnie niebezpieczna jest babeszjoza. To przenoszona przez kleszcze choroba, która skutkuje rozpadem czerwonych krwinek u psa - mówi Joanna Kopacz.

Babeszjoza może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a w konsekwencji śmierci psa. Co ważne, kleszcze coraz częściej spotyka się w parkach miejskich, więc narażone są również zwierzęta, które nie odwiedzają lasów, czyli naturalnego siedliska pasożytów.

Jak tłumaczy Joanna Kopacz, kluczowa jest profilaktyka. Przed kleszczami, a co za tym idzie chorobami przenoszonymi przez pasożyty chronią specjalne obroże, są też preparaty które nakłada się na skórę psa oraz tabletki, które zwierzę powinno zjeść. Każdy właściciel powinien dobrać preparat dla swojego psa. Niektóre nie chcą łykać tabletek, inne dostają uczulenia po preparatach nakładanych na skórę, nie wszystkie zwierzęta tolerują też obroże antykleszczowe.

Joanna Kopacz odradza samodzielne próby wyjmowania pasożytów znalezionych na psie. Jak mówi, brak umiejętności może doprowadzić do tego, że kleszcz będzie rozerwany, a jego głowa zostanie w skórze psa. Dużo lepiej odwiedzić lekarza weterynarii, który sprawnie i bezboleśnie pozbędzie się pajęczaka.

KleszczKielce. 16.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution