101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojciech Lubawski z poparciem PiS. Dyskusja w studiu politycznym

Data publikacji: 29.04.2018 12:56
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio Polityczne Radia Kielce. Od lewej: Krzysztof Słoń - PiS, Krzysztof Sławiński - PO, Karol Kliś - PSL, Maciej Klesyk - Nowoczesna, Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz '15
Kielce. 29.04.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Prawo i Sprawiedliwość będzie wspierać Wojciecha Lubawskiego w wyborach na prezydenta Kielc. Decyzję partii ogłosił, po posiedzeniu Komitetu Politycznego ugrupowania, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wojciech Lubawski nie zdecydował jednak ostatecznie, czy będzie ubiegał się o reelekcję. O poparciu PiS-u dla urzędującego prezydenta dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce:

Zdaniem Krzysztofa Słonia, senatora Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Lubawski jest naturalnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy. - Od 2002 roku, kilkukrotnie w kolejnych wyborach, mimo, że startował z własnego komitetu, prezydent miał poparcie ludzi o prawicowych poglądach - wyjaśnił parlamentarzysta. Senator poinformował, że w wyborach do rady miasta PiS wystawi własną listę kandydatów. - Przykłady poprzednich lat wskazują, że Kielce, podzielone na pięć okręgów wyborczych mogą wygenerować z osobnych list więcej dobrych kandydatów, niż jedna mocna lista. Poza tym, zostawiamy panu prezydentowi możliwość bycia reprezentantem jego bezpośredniego środowiska politycznego, czyli Porozumienia Samorządowego. Współpracujemy ściśle w kwestii kandydatów do sejmiku województwa świętokrzyskiego - zaznaczył parlamentarzysta.

Studio Polityczne Radia Kielce. Krzysztof Słoń, PiSKielce. 29.04.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Według Krzysztofa Sławińskiego z Platformy Obywatelskiej, PiS ma słabą kondycję w regionie świętokrzyskim, skoro nie ma własnego kandydata na prezydenta Kielc, tylko udziela poparcia osobie antypartyjnej. - W 2010 roku hasłem wyborczym prezydenta Lubawskiego było "Dość partii w samorządach". Ja się bardzo cieszę, panie senatorze, że dajecie takiego kandydata, który wyeliminuje Prawo i Sprawiedliwość z samorządu miejskiego - powiedział działacz PO. Krzysztof Sławiński dodał, że kandydaci na prezydentów dużych miast, zaprezentowani przez Komitet Polityczny PiS-u, to, jak się wyraził, osoby z "łapanki". Odpowiadając na pytanie, jak poparcie PiS-u dla urzędującego prezydenta Kielc wpłynie na decyzję Platformy Obywatelskiej o wystawieniu własnego kandydata, polityk stwierdził, że jego ugrupowanie może wskazać nawet kilka osób, które w drugiej turze pokonają Wojciecha Lubawskiego. Jeśli PO zdecyduje o wystawieniu wspólnego z Nowoczesną kandydata, ogłosi to na konferencji prasowej - dodał Krzysztof Sławiński.

Studio Polityczne Radia Kielce. Krzysztof Sławiński, POKielce. 29.04.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Karol Kliś z PSL stwierdził, że kuriozalna jest sytuacja, kiedy partia popiera kandydata, który nie podjął jeszcze decyzji o reelekcji. Wyraził wątpliwość, czy szeroko rozumiana prawica rzeczywiście poprze Wojciecha Lubawskiego, bo na razie mówi o tym tylko Prawo i Sprawiedliwość. Działacz PSL dodał, że jego ugrupowanie nie podjęło jeszcze decyzji, komu udzieli poparcia w wyborach.

Studio Polityczne Radia Kielce. Karol Kliś, PSLKielce. 29.04.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Maciej Klesyk z Nowoczesnej stwierdził z kolei, że PiS ma podobny problem z realizacją obietnic wyborczych, jak osoba, której udzieliło poparcia. - Jako młody człowiek, od kilku lat obserwuję Kielce z nieco innej perspektywy. Słyszałem wiele deklaracji urzędującego prezydenta, co będzie działo się w mieście. Złym przykładem jest choćby lotnisko, albo chodniki, po których z trudem poruszają się osoby starsze - powiedział działacz Nowoczesnej. Dodał, że w Kielcach brakuje oferty i perspektyw rozwoju dla młodych ludzi.

Studio Polityczne Radia Kielce. Maciej Klesyk, NowoczesnaKielce. 29.04.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Magdalena Fogiel-Litwinek z Ruchu Kukiz '15 stwierdziła, że Prawo i Sprawiedliwość może mieć problem z brakiem kandydata, jeśli prezydent Lubawski nie zdecyduje się na reelekcję. - To pokazuje, że partia przez wiele lat nie znalazła i nie wypromowała osoby, która w jej imieniu mogłaby zawalczyć o prezydenturę w stolicy regionu - dodała. Magdalena Fogiel- Litwinek poinformowała, że jej ruch wystawi własnego kandydata na prezydenta Kielc.

Studio Polityczne Radia Kielce. Magdalena Fogiel-Litwinek, Kukiz '15Kielce. 29.04.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Wojciech Lubawski sprawuje urząd prezydenta Kielc nieprzerwanie od 2002 roku. Za każdym razem był kandydatem, założonego przez siebie komitetu Porozumienie Samorządowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution