101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historia na banerach. Bohaterowie NSZ w Ostrowcu

Data publikacji: 02.05.2018 17:06
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Brygada Świętokrzyska, baner przy szkole im. Władysława Broniewskiego
Ostrowiec Świętokrzyski. 02.05.2018 / Fot. Michał Ślusarz /

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci promuje działalność Narodowych Sił Zbrojnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do 7 maja w czterech punktach miasta wisieć będą banery upamiętniające żołnierzy działających w tej konspiracyjnej organizacji.

Michał Ślusarz, prezes Ostrowieckich Patriotów informuje, że na razie powstały cztery plakaty. Trzy z nich są już zamontowane. Na dwóch z nich widnieją wizerunki i informacje o księdzu biskupie Henryku Strąkowskim, autorze modlitwy NSZ oraz o majorze Stanisławie Ostwindzie, najwyższym rangą oficerze pochodzenia żydowskiego w NSZ. Dwa kolejne banery upamiętniają działalność Brygady Świętokrzyskiej oraz wydarzenie z 5 maja 1945 roku. Wtedy oddział wyzwolił więźniarki z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie w zachodniej części Czech.

Ks. bp. Henryk Strąkowski, baner przy ulicy Juliusza SłowackiegoOstrowiec Świętokrzyski. 02.05.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ostrowieccy Patrioci do tej pory organizowali wystawy na temat żołnierzy wyklętych, jednak akcja banerowa jest ich pierwszą. Michał Ślusarz nie ukrywa, że jest skierowana głównie do młodych ludzi. – Mamy młodzież, która nosi koszulki patriotyczne, w tym z symbolami NSZ, ale patriotyzm to też wiedza czym były Narodowe Siły Zbrojne, po co powstały – tłumaczy. Ma nadzieję, że dzięki banerom młodzież zainteresuje się postaciami, które walczyły za kraj.

Stanisław Ostwind-Zuzga ps. Kropidło, baner przy ul. PolnejOstrowiec Świętokrzyski. 02.05.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego pozytywnie wypowiadają się o promowaniu historii. Niektórzy wspominają, że historii uczyli się od swoich dziadków. Czesław Wiącek mówi, że o żołnierzach wyklętych w latach 60. uczyło się potajemnie. Zwraca uwagę, że teraz mamy wolny kraj i młodzież powinna z tego korzystać.

Czwarty baner wkrótce pojawi się przy Zespole Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pozostałe znajdują się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego, przy ul. Juliusza Słowackiego oraz ul. Polnej.

Ostrowieccy Patrioci zachęcają, aby wspomóc ich w akcji edukacyjnej, której nie są w stanie całkowicie sfinansować. Wystarczy nieodpłatnie wygospodarować miejsce na kolejny baner.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution