101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Tak wyglądał zamek w Pińczowie. Wizualizacje już gotowe

Data publikacji: 03.05.2018 10:28
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pińczowski Zespół Zamkowy na przełomie XVII i XVIII wieku
Fot. Mateusz Staniszew /

Ponad dwa lata pracował nad wizualizacją Pińczowskiego Zespołu Zamkowego pochodzący ze stolicy Ponidzia grafik komputerowy Mateusz Staniszew. Teraz 21 obrazów przedstawiających zamek i jego najbliższe otoczenie z różnych ujęć wydrukowanych w rozmiarze 80x48 centymetrów w najwyższej jakości trafi w połowie maja na ekspozycję do Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Mateusz Staniszew tłumaczy, że celem jego pracy było przede wszystkim przypomnienie o okazałej budowli, która jeszcze 200 lat temu górowała nad Pińczowem i zaprezentowanie jej w całej okazałości. Pracując na obrazem warowni korzystał z wielu źródeł historycznych. Najbardziej pomocne w tym zakresie okazały się XVII-wieczne ryciny Erika Dahlbergha, który uwiecznił zamek po jego gruntownej przebudowie według projektu Santiego Gucciego. Pomocne przy tworzeniu grafik okazały się również inne, charakterystyczne dla tego okresu budowle.

Wizualizacja zamku w Pińczowie autorstwa Mateusza Staniszewa

Do druku trafi również niebawem album z wizualizacjami pińczowskiej warowni. Wydane zostaną również pamiątkowe kalendarze. Trójwymiarowe obrazy podziwiać będzie można także na stronie internetowej zamekpinczow.pl z opisami każdego z ujęć i historią rezydencji.

- Po wydrukowaniu prac w dużym formacie uznaję efekt finalny za udany i jestem zadowolony z wykonanej pracy - mówi Mateusz Staniszew.

Wizualizacja zamku w Pińczowie autorstwa Mateusza Staniszewa

Zamek w Pińczowie wybudowano staraniem biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego w początkach XV wieku na miejscu starej budowli. W końcu XVI wieku warownia przeszła w ręce rodziny Myszkowskich, którzy około 1600 roku rozbudowali ją w stylu późnorenesansowym oraz umocnili fortyfikacjami. Wojska Karola Gustawa zajęły zamek w 1655 roku. W kolejnym stuleciu rezydencję przejęła rodzina Wielopolskich.  Był to czas schyłku świetności pińczowskiej rezydencji, która już w 1783 była opuszczona i zaniedbana. W XIX wieku okazała budowla została ostatecznie rozebrana.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution