101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Konstytucja i Matka Boża. Starachowiczanie uroczyście świętowali

Data publikacji: 03.05.2018 16:55
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Starachowice. 03.05.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Uczestniczyły w niej władze samorządowe, uczniowie starachowickich szkół i mieszkańcy miasta. Podczas nabożeństwa odnowione zostały Śluby Jasnogórskie zawierzające Polskę Matce Najświętszej.

Rolę święta podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. Jak mówił - idea wolnej Polski przetrwała w sercach Polaków bez względu na lata niewoli. O wielkim dziele twórców Konstytucji Trzeciego Maja pamiętano i w czasach zaborów i w powojennych latach komunizmu.

Idea ta, jak podkreślał parlamentarzysta, jest wytyczną do budowania państwa, tak, aby kolejne pokolenia żyły w coraz lepszym świecie.

3 maja to także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto obchodzone jest od 1924 roku. Decyzję o jego wprowadzeniu podjął papież Pius XI. Ksiądz Piotr Gruszka, wikariusz parafii Wszystkich Świętych, zaznacza, że pobożność maryjna jest wciąż żywa. Widać to podczas nabożeństw majowych odprawianych w kościele, ale także przy kapliczkach. Wciąż w wielu miejscach ludzie się zbierają, aby śpiewać litanię do Matki Bożej.

Na zakończenie oficjalnych uroczystości dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 12 w Starachowicach przedstawiły okolicznościowy program. Można było usłyszeć polskie pieśni patriotyczne i sceny odtwarzające wydarzenia historyczne. Eliza Gawlik, nauczyciel muzyki i dyrygent szkolnego chóru zaznacza, że rolą szkoły jest uczenie utworów patriotycznych, bo niewielu uczniów zna je z domu.

Uroczystości w Starachowicach obyły się przed Pomnikiem Niepodległości upamiętniającym poległych za wolną Polskę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution