101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Są pieniądze na hospicjum. Po kilkunastu latach uda się dokończyć budowę

Data publikacji: 09.05.2018 17:27
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
BuskoZdrój. Podpisanie umowy na unijne dofinansowanie budowy hospicjum w BuskuZdroju. Od lewej starosta buski Jerzy Kolarz radny sejmiku województwa Grzegorz Gałuszka marszałek Adam Jarubas prezes Fundacji św. Brata Alberta Marian Jaworski wiceprezes Fundacji Piotr Jaworski.

Busko-Zdrój. Podpisanie umowy na unijne dofinansowanie budowy hospicjum w Busku-Zdroju. Od lewej: starosta buski Jerzy Kolarz, radny sejmiku województwa Grzegorz Gałuszka, marszałek Adam Jarubas, prezes Fundacji św. Brata Alberta Marian Jaworski, wiceprezes Fundacji Piotr Jaworski.
09.05.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ponad 12 milionów złotych będzie kosztowało dokończenie budowy hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Busku-Zdroju. Prace będą możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 10 milionów złotych. Umowa na ich przekazanie podpisana została dziś między władzami województwa a kielecką Fundacją Gospodarczą św. Brata Alberta w tymczasowym hospicjum, które od października ubiegłego roku funkcjonuje przy buskim szpitalu.

Prace przy budowie hospicjum rozpoczęły się 18 lat temu. Marian Jaworski, prezes Fundacji św. Brata Alberta, która poprowadzi hospicjum i która od kilkunastu lat czyniła starania o jego budowę informuje, że wkładem własnym Fundacji jest częściowy stan surowy obiektu oraz sprzęt już zakupiony do istniejącego hospicjum. Prace zatrzymały się na etapie budowy parteru i stropu pokrywającego częściowo pierwszą kondygnację budynku. W nowym obiekcie miejsce znajdzie około 60 pacjentów: 25 w części hospicyjnej i 35 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

– Potrzeby w zakresie opieki hospicyjnej zostaną zabezpieczone. W tej chwili jesteśmy w stanie przyjąć jedynie 25 pacjentów. To zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb – podkreśla Marian Jaworski.

O konieczności budowy hospicjum w Busku-Zdroju przekonany jest marszałek województwa Adam Jarubas. Jak tłumaczy, z pomocy placówki będą mogli korzystać w szczególności mieszkańcy południa regionu z powiatów buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

– Dziś brakuje takich miejsc, w których osoby w trudnej sytuacji życiowej mogłyby znaleźć swoje miejsce. Liczymy, że w obiekcie, który powstanie za dwa lata, ta pomoc będzie mogła do nich trafić – mówi Adam Jarubas.

Wsparciem, wieloletnie działania Fundacji św. Brata Alberta objął samorząd Buska-Zdroju. Burmistrz Waldemar Sikora podkreśla, że dokończenie budowy hospicjum będzie możliwe tylko przy udziale lokalnych samorządów. Ratusz ma w planach m.in. przygotowanie i wdrożenie programów, które umożliwią dalsze wspieranie placówki. Dodaje, że potrzebne będą kolejne pieniądze, m.in. na brakujące wyposażenie, które ma kosztować ponad pół miliona złotych.

– Zważywszy na duże zapotrzebowanie na tę formę pomocy wśród mieszkańców, sprawne funkcjonowanie hospicjum jest dla naszych samorządów priorytetem – zaznacza burmistrz. 

Hospicjum w Busku-Zdroju ma być gotowe do 31 sierpnia 2020 roku. Powstanie w części zdrojowej miejscowości. W najbliższą niedzielę wolontariusze i harcerze przeprowadzą na terenie dekanatu buskiego kolejną zbiórkę pieniędzy na rzecz budowy nowego obiektu.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution