101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Upały zmyliły rośliny. Wkrótce zakwitną lipy?

Data publikacji: 10.05.2018 17:32
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pączki kwiatów lipy. Przyśpieszona wegetacja roślin
Kielce. 08.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Upalna wiosna sprawia, że wiele roślin kwitnie nawet miesiąc wcześniej, niż zakłada ich kalendarz fenologiczny. Został on stworzony w oparciu o to, co dzieje się w przyrodzie i w zależności od kryteriów wyróżnia od 6 do nawet 12 pór roku.

Botanik doktor Alojzy Przemyski informuje, że taką rośliną, która w tym roku zakwitła znacznie wcześniej niż zwykle jest robinia akacjowa, potocznie nazywana akacją.

- Ta robinia akacjowa jest w pełni kwitnienia, ale zgodnie z kalendarzem fenologicznym powinna zakwitnąć dopiero wczesnym latem, czyli w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca. Drugi przykład to lipy. Normalnie kwitną na przełomie czerwca i lipca, natomiast w tym roku spodziewam się, że kwiaty na lipach pojawią się w ciągu najbliższych dni - tłumaczy botanik.

Kwiaty akacji. Przyśpieszona wegetacja roślin. Akacja Kielce. 08.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Doktor Alojzy Przemyski nie obawia się, że przyspieszony okres wegetacyjny odbije się negatywnie na roślinach. Jak mówi, są one w stanie elastycznie reagować na zmieniające się środowisko. Choć jak przyznaje, tak ciepłej wiosny nie było od wielu lat. Nie znaczy to, że upalna pogoda i przyspieszone kwitnienie są dla roślin korzystne.

- Większym problemem niż temperatura jest niska wilgotność spowodowana brakiem deszczu. I to już świetnie widać zarówno wśród roślin dzikich, jak i w uprawach. Na przykład rzepak, który pięknie kwitł, ale jest niewysoki i nie wiadomo, jakie będą plony. Poza tym niedawno rozmawiałem z pszczelarzem, który twierdzi, że wczesna wiosna i masowe kwitnienie było złe dla pszczół, i wiele kwiatów nie zostało zapylonych - wyjaśnia Alojzy Przemyski.

Botanik uważa jednak, że w przypadku gdy w najbliższym czasie zaczną się deszcze, rolnicy mogą spodziewać się dużego urodzaju.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution