101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przedsiębiorcy i samorządowcy dyskutowali o odbudowie COP

Data publikacji: 11.05.2018 09:28 / Data aktualizacji: 11.05.2018 15:00
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego. Na zdjęciu: poseł PiS - Krzysztof Lipiec
11.05.2018 / Fot. Małgorzata Pruś /

Idea Centralnego Okręgu Przemysłowego zdominowała konferencję zorganizowaną w Kielcach przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Samorządowcy i przedsiębiorcy rozważali, jak jego odbudowa mogłaby się przyczynić do rozwoju regionu.

Zdaniem Marcina Perza, prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach, w Świętokrzyskiem drzemie ogromny potencjał. COP jest jego zdaniem tradycją, o której warto pamiętać.

Kielce. Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego11.05.2018 / Fot. Małgorzata Pruś /

- Północ województwa, która w czasach centralnego okręgu przemysłowego mogła się prężnie rozwijać pod względem przemysłowym, ciągle jest motorem napędowym świętokrzyskiej gospodarki. To tam znajdują się najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia inwestycyjne w regionie – mówi Marcin Perz.

Lider świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec uważa, że inicjatywa BGK dotycząca organizacji konferencji to świetny pomysł. Parlamentarzysta podkreśla, że COP to wzór godny naśladowania.

- Dla nas jest marzeniem, żeby korzystając z tych instrumentów, które niesie za sobą plan odpowiedzialnego rozwoju, można było wyrwać ziemię świętokrzyską z wykluczenia, niemocy i rankingów, w których zajmujemy ostatnie miejsca – podkreśla poseł Krzysztof Lipiec.

Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z PiS uważa, że nastał odpowiedni czas, aby odwoływać się do tradycji COP. Podkreśla, że w tamtym czasie, ziemia świętokrzyska była jednym z liderów rozwoju gospodarczego. Dodaje, że teraz sytuacja jest inna.

- Niestety przodujemy w rankingu wyludniania się społeczeństwa. Ostatnie dane pokazują, że w 2017 roku nasz region opuściło 5 tys. osób. Nieprzystąpienie do natychmiastowych działań na rzecz poprawy tej sytuacji, może spowodować, że województwo już nigdy nie wejdzie na drogę dobrego rozwoju – podkreśla Andrzej Pruś.

Kielce. Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego11.05.2018 / Fot. Małgorzata Pruś /

Włodzimierz Dola, dyrektor biura rozwoju rynku regionalnego w BGK mówi, że konferencja jest miejscem dyskusji na temat rozwoju województwa świętokrzyskiego. Podkreśla, że jego marzeniem jest drugi Centralny Okręg Przemysłowy.

- Mam nadzieję, że rząd będzie podejmował działania w tym aspekcie – dodaje.

Centralny Okręg Przemysłowy budowany był w latach 1936–1939 w południowych i centralnych dzielnicach Polski. Był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution