101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Trzy wernisaże w BWA. W roli głównej mistrz fotografii

Data publikacji: 11.05.2018 11:53 / Data aktualizacji: 11.05.2018 21:26
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

BWA - wernisaż wystawy "Globalizacja i indywidualność" Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików
Kielce. 11.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po 33 latach kielczanie ponownie mogą obejrzeć przygotowaną przez Pawła Pierścińskiego, jednego z najbardziej uznanych fotografików, „Polską wystawę krajobrazową”. Premiera ekspozycji odbyła się w 1985 roku. Teraz, rok po śmierci artysty prezentowana jest w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Zatytułowano ją „Polska fotografia krajobrazowa/Paweł Pierściński”. Odnajdziemy na niej dzieła fotografików z całej Polski, prezentujące krajobrazy z lat 60. i 80. ubiegłego wieku.

Stanisława Zacharko-Łagowska dyrektor BWA podkreśla, że Paweł Pierściński miał wyjątkowy wpływ na kieleckich twórców.

- Przede wszystkim ze względu na fotografie. Każdy z fotografików kieleckich mu coś zawdzięcza, bo to właśnie on nas zachęcał do działania. Każdy z nas mógłby coś życzliwego o nim powiedzieć. Dlatego on tutaj obecny będzie zawsze - dodała.

Natomiast w Galerii Małej umieszczono ekspozycję „Paweł Pierściński w obiektywach przyjaciół”, stworzoną z fotografii, które w swoich prywatnych archiwach miały osoby bliskie artyście. Można tam zobaczyć zarówno portrety, jak i zdjęcia zrobione podczas plenerów, w których chętnie uczestniczył Paweł Pierściński. Wśród gości wernisaży była obecna córka fotografika Diana Pierścińska, którą bardzo wzruszyły zdjęcia.

- Tym bardziej że są to zdjęcia z okresu, kiedy jeszcze byłam dzieckiem, kiedy tata był dla mnie tatą, choć fotografia to było dla niego wszystko. Myślę, że to była jego pierwsza i dozgonna miłość - dodała.

W BWA została otwarta jeszcze jedna wystawa, „Globalizacja i indywidualność”, która prezentuje zdjęcia 53 twórców Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Ekspozycja pokazuje różnorodne rozwiązania artystyczne i nietuzinkowość tego środowiska w nawiązaniu do jubileuszu 70-lecia powstania Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wszystkie wystawy można oglądać w galeriach BWA w Kielcach przez najbliższy miesiąc.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution