101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ziemia sucha jak pieprz. Sadownicy i rolnicy zatroskani

Data publikacji: 11.05.2018 13:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kwitnące wiśnie w Nowem koło Ożarowa
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Długotrwały brak opadów zaczyna dawać się we znaki świętokrzyskim sadownikom. Jeżeli nie będzie obfitych deszczów drzewa będą zrzucać zawiązki owoców pozbywając się w ten sposób ciężaru i próbując się ratować.

- To byłaby poważna strata, bo generalnie drzewa bardzo ładnie zawiązały - twierdzi Adam Fura, z sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Najtrudniejsza sytuacja jest w młodych nasadzeniach. Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek alarmuje, że młode drzewka zamierają. Trzeba je systematycznie podlewać, bo ziemia jest sucha jak pieprz.

Marcin Piwnik, właściciel sadu jabłoniowego, członek zarządu powiatu sandomierskiego, stwierdził, że plony jabłek będą niższe niż się spodziewano, a zapowiadały się bardzo obficie. Dodał, że susza spowodowała, iż nawozy nie zostały odpowiednio rozłożone i drzewa nie mogą pobrać cennych  składników.

Brak opadów negatywnie odbija się również na zbożach jarych i uprawach rzepaku. W obu przypadkach rośliny nie rozkrzewiły się w należytym stopniu, są słabe. Plon rzepaku i zbóż jarych będzie mniejszy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions