101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kopalnia odpowiada za zanieczyszczenie wody w Silnicy i Lubrzance? Mieszkańcy zaniepokojeni

Data publikacji: 11.05.2018 15:45
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Mateusz Kaczmarczyk
Komentarze

07.05.2018 Kielce. Rzeczka Silnica przy ulicy Karczunek
Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Za zanieczyszczenie wody w Silnicy i Lubrzance odpowiada kopalnia kruszyw "Wiśniówka" - twierdzą mieszkańcy Doliny Marczakowej, którzy wczoraj przekazali Radiu Kielce informacje o nawracającym problemie skażonych wód. Osoby, które zgłosiły się do naszej rozgłośni, obawiają się, że w wodzie mogą być niebezpieczne pierwiastki, m.in.: rtęć i arsen.

Wojciech Fąfara z Urzędu Gminy w Masłowie od stycznia otrzymuje powiadomienia w tej sprawie. Jak twierdzi, za każdym razem przekazuje je odpowiednim instytucjom.

- Mieszkańcy w każdej chwili mogą zgłaszać swoje obawy, czy uwagi co do działalności kopalni Wiśniówka, jak również jej oddziaływania na środowisko. Wszelkie pisma, które są do nas składane, przekazujemy zgodnie z procedurą do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego - mówi.

W ostatnich dniach na antenie Radia Kielce informujemy o zanieczyszczeniu wód w Silnicy i kieleckim zalewie. Analizy wody, przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i na zlecenie Radia Kielce przez Katedrę Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nie wykazały, by stanowiła ona bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Badania wykryły jednak podwyższone ilości wapnia oraz siarczanów, które mogą pochodzić z kopalni kruszyw „Wiśniówka”.

- Mogły to byś ścieki komunalne, ale również odcieki kopalniane, ponieważ przy tego typu zanieczyszczeniach również odnotowuje się podwyższoną zawartość wapnia i siarki - wyjaśnia prof. Marek Jóźwiak z UJK.

Aktualnie badaniem stanu wód powierzchniowych w gminie Masłów zajmuje się Okręgowy Urząd Górniczy. Wyniki analiz powinny być gotowe w środę.

Swoje badania zapowiedział również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Kontrola kopalni kruszyw „Wiśniówka” jest już zaplanowana. Zajmiemy się tym tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ również mamy wątpliwości co do działania firmy Eurovia w naszym regionie - mówi Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Witold Bruzda.

Apelujemy do słuchaczy, którzy byli świadkami zanieczyszczania wody w Silnicy, albo mają podejrzenia, w jaki sposób może do niego dochodzić o kontakt z Radiem Kielce - pod numerem telefonu 41 363 06 24 lub mailem: mateusz.kaczmarczyk@radio.kielce.pl.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution