101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wielka rewitalizacja Ostrowca za 34 miliony złotych

Data publikacji: 11.05.2018 19:02
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Podpisanie umowy na dofinansowanie rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego. Na zdjęciu od lewej: marszałek Adam Jarubas, prezydent miasta Jarosław Górczyński, wiceprzewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk
Ostrowiec. 11.05.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Budowa i modernizacja miejskich dróg i parkingów, rozbudowa monitoringu miasta, powstanie strefy rekreacji, czy ogrodu zdrowia - to tylko niektóre z kilkunastu inwestycji włączonych do programu rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego. Dziś została podpisana umowa na przekazanie pieniędzy w ramach unijnego dofinansowania.

Jedenaście zadań, opiewających na łączną kwotę ponad 34 milionów złotych, zostanie zrealizowanych do 2020 roku. Wykorzystane unijne środki, to niemal 20 milionów złotych, ponadto 3 miliony pochodzić będzie z budżetu państwa. Wkład własny miasta wyniesie 10 milionów złotych.

Prezydent Jarosław Górczyński mówi, że inwestycje będą wykonywane etapami, aby mieszkańcy zobaczyli efekty rewitalizacji. Związane jest to także z trudną sytuacją na rynku budowlanym. Wyceny przetargowe są o wiele wyższe, niż zakładają samorządy. Prezydent podkreśla, że zaletą projektu jest współpraca z dwoma spółdzielniami mieszkaniowymi.

 - W przeciwieństwie do innych miast Ostrowiec Świętokrzyski zdecydował się na dobrą współpracę ze spółdzielniami. Wykonane zostaną prace na terenach, którymi zarządzają. Z kolei w mieście inwestycje będą realizowane w różnych punktach - mówi prezydent.

Współrealizować projekt będą: Spółdzielnia "Krzemionki" oraz Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Prezes OSM Marek Zaręba mówi, że już rozpoczęto prace projektowe rewitalizacji parku i cieszy się, że nie pójdą na marne. Rozstrzygnięto przetarg na projekt parku na osiedlu Spółdzielców. Wkrótce ogłoszony będzie przetarg na wykonanie. Powstanie tam fontanna, uporządkowany zostanie teren w bezpośrednim otoczeniu.

Prezydent Jarosław Górczyński informuje, że najpierw chciałby zrealizować infrastrukturalne zadania. Jeden z projektów zakłada budowę drogi łączącej ulice: Furmańską i Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi. To dojazd do targowiska miejskiego, znajdują się tam hurtownie i pogotowie ratunkowe. Nowa droga pozwoli odciążyć ruch na ulicy Kilińskiego.

Marszałek Adam Jarubas podkreślił, że Ostrowiec Świętokrzyski wiedzie prym w pozyskiwaniu dużych pieniędzy unijnych.

- W przypadku projektu rewitalizacji, wiele punktów przyznano za partnerstwo z dwiema spółdzielniami mieszkaniowymi - dodał. - Punktowane wysoko jest również włączenie do rewitalizacji obszarów poprzemysłowych - zaznaczył Adam Jarubas.

Marszałek odniósł się do zarzutów, dotyczących nieprzyznania pieniędzy na rewitalizację Kielc z powodów politycznych. Jego zdaniem - Urząd Miasta bezrefleksyjnie podszedł do tego zadania i z góry założył, że stolica województwa takie pieniądze otrzyma. Tymczasem projekt Kielc znalazł się na liście rezerwowej.

Pierwsze inwestycje w ramach rewitalizacji Ostrowca rozpoczną się na początku przyszłego roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution