101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskupi organizują majówki. W Sandomierzu na statku, w Kielcach na rowerach [KARTA ZGŁOSZEŃ]

Data publikacji: 15.05.2018 13:24
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wisła w Sandomierzu. Statek, którym zostanie zorganizowany rejs
Sandomierz. 15.05.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbędzie się majówka na Wiśle. Podczas rejsu statkiem pasażerskim będą wspólne modlitwy osób świeckich i duchownych oraz śpiewanie pieśni maryjnych. Inicjatywa należy do biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

Kapitan żeglugi śródlądowej Tadeusz Prokop powiedział, że w swojej długoletniej pracy na Wiśle nie przypomina sobie takiego rejsu, jego zdaniem będzie to pierwsza taka majówka w Sandomierzu. Kapitan przyznał, że jest podekscytowany tym wydarzeniem i bardzo się z niego cieszy. Zależy mu, aby wypadło jak najlepiej.

Wisła w SandomierzuSandomierz. 15.05.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Rejs rozpocznie się na nadwiślańskim bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i skierowany będzie w górę rzeki. Przy wzgórzu Salve Regina obok figurki maryjnej zostanie zarzucona kotwica i tutaj odśpiewana zostanie litania do Najświętszej Marii Panny oraz inne pieśni maryjne. Potem statek skieruje się w stronę Gór Pieprzowych. Na trasie będzie można podziwiać panoramę Sandomierza.

Ksiądz Tomasz Lis, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu powiedział, że intencją tego wydarzenia jest, by połączyć piękną tradycję nabożeństw maryjnych z urokami Sandomierza i faktem, że leży nad Wisłą - królową polskich rzek, po której można podróżować. W majówce weźmie udział 180 osób, bo tyle miejsc jest na statku. Zostały na nią zaproszone m.in. osoby z ruchu Światło-Życie, siostry zakonne, księża oraz wierni. Majówka na Wiśle odbędzie się 19 maja o godzinie 18.00

19 maja odbędzie się także 13. Rodzinna Majówka Rowerowa z bp. Marianem Florczykiem. Cykliści, jak zwykle pokonają trasę z Kielc do Borkowa. Wydarzenie, w którym co roku bierze udział około tysiąca osób, nawiązuje do daty urodzin Jana Pawła II, które przypadają 18 maja.
Licząca ponad 20 kilometrów trasa jest dostosowana do możliwości dzieci, dorosłych i starszych. Najważniejszy jest rodzinny, wspólnotowy charakter rowerowej majówki – zaznacza inicjator spotkań, ks. bp Marian Florczyk. Należy zabrać ze sobą przede wszystkim wzajemną życzliwość – mówi biskup. Apeluje o to, by uczestnicy nie ścigali się ze sobą. Istotą nie jest rywalizacja i wyścig, tylko wspólna jazda, rozmowa i nawiązywanie nowych znajomości.

20.05.2017 Kielce. 12. Rodzinna Majówka Rowerowa z biskupem Marianem Florczykiem.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rodzinna Majówka Rowerowa rozpocznie się 19 maja o godzinie 10.00, przed kielecką katedrą. W Kielcach rowerzyści przejadą ulicami: Jana Pawła II, Ściegiennego, Barabasza, al. Legionów, Szczepaniaka i Wybraniecką. Następnie skierują się w stronę Dymin i Kaczyna, gdzie w miejscowym kościele odbędzie się modlitwa w intencji mam.

O bezpieczeństwo uczestników rowerowej majówki zadba także Radio Kielce, które przygotuje 500 kamizelek odblaskowych. Chętni do udziału w Rodzinnej Majówce Rowerowej powinni pobrać i wypełnić kartę zgłoszeniową. Jest ona dostępna we wszystkich obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także poniżej. Wypełnione karty można do 17 maja złożyć w Hali Legionów w Kielcach lub przekazać organizatorom na miejscu zbiórki w dniu wyjazdu.

KARTA ZGŁOSZEŃ

 

REGULAMIN

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution