101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Naukowcy dyskutują ze śledczymi i funkcjonariuszami

Data publikacji: 15.05.2018 18:31
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja naukowa "Nauka a wymiar sprawiedliwości" w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku
Korzecko. 15.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Współpraca z biegłymi nie zawsze przebiega dobrze. Niejednokrotnie czekamy na opinię bardzo długo, a często są one niepełne i niejasne, przez co śledztwa przedłużają się - stwierdził Prokurator Okręgowy Dariusz Dryjas.

Aby usprawnić komunikację między instytucjami, przy udziale naukowców i ekspertów, w Korzecku obok Chęcin zorganizowano konferencję „Nauka, a wymiar sprawiedliwości”. W spotkaniu wziął udział także Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Dariusz Dryjas przyznał, że najkrócej czeka się na opinie biegłych psychiatrów, którzy stwierdzają m.in., czy w chwili popełnienia czynu sprawca był poczytalny.

- Bardzo długo czekamy na opinie np. z zakresu chorób serca, okulistyki i przedsiębiorczości - wyliczał Prokurator Okręgowy.

Dodał, że wzorowo przebiega współpraca z Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie, stąd pomysł na zorganizowanie konferencji, na której instytucje zacieśnią współpracę, wymienią się doświadczeniami i nowymi sposobami badań.

Grażyna Ba, biegła z zakresu genetyki z IES twierdzi, że jest to ciekawa praca, jednak bardzo drobiazgowa, dlatego specjaliści potrzebują czasu na przebadanie każdego elementu.

- Zaczynamy od oględzin dowodów rzeczowych, na których poszukujemy np. śladów krwi, nasienia bądź śliny. Później izolujemy z nich DNA i określamy profil genetyczny, aby porównać go z materiałem porównawczym - wyjaśnia Grażyna Ba.

Andrzej Czubak, antropolog z IES wyjaśnił, że jego zadaniem jest m.in. określenie płci szczątków oraz wieku zmarłej osoby. Te informacje może uzyskać dzięki analizie resztek kostnych, a sam proces trwa minimum miesiąc. Antropolog przytoczył historię czaszki uchodzącej za szczątki poety Jana Kochanowskiego, która spoczywała w kamiennym sarkofagu w Muzeum Czartoryskich w Krakowie

- Po wzięciu tej czaszki wiedziałem, że nie jest to czaszka żeńska. Po specjalistycznych badaniach potwierdziłem, że są to szczątki kobiety. Przypuszczalnie należała do żony Jana Kochanowskiego - powiedział.

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Komendy Głównej Policji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution