101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Aktorzy w Radiu Kielce. Wcielili się w role Piłsudskiego i Hallera

Data publikacji: 15.05.2018 21:25
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

15.05.2018 Radio Kielce. Nagranie odcinków słuchowiska „Maszerują strzelcy, maszerują…”. Aktorzy Jerzy Trela i Jan Nowicki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Aktorzy Jan Nowicki oraz Jerzy Trela uczestniczyli w nagraniu kolejnych odcinków słuchowiska „Maszerują strzelcy, maszerują...”, które powstaje w studiu Polskiego Radia Kielce. Słuchowisko jest emitowane na naszej antenie w każdy niedzielny poranek. Jan Nowicki gra postać marszałka Józefa Piłsudskiego, a Jerzy Trela generała Józefa Hallera.

Aktorzy nagrywali dzisiaj, m. in., odcinki 31, 32 i 34 . Jerzy Trela zaznaczył, że cieszy go udział w naszym projekcie.

- Jeżeli chodzi o mnie, to nie ma takiej kwestii, czy wolę teatr tradycyjny, czy słuchowisko. To jest mój zawód i staram się go wykonywać jak najlepiej. Jeżeli natomiast chodzi o to, czy słowo ma moc, zdecydowanie muszą być ludzie, którzy w to wierzą, że mówienie do siebie smsami prowadzi jedynie do jaskini - dodał.

Jan Nowicki, grający rolę marszałka, stwierdził, że tekst scenariusza jest dla niego ciężki.

- Ten tekst jest pisany bardzo dawnym językiem, żeby nie powiedzieć archaicznym. Stąd pomysł, żeby pojawił się Jerzy Trela, który zagra Józefa Hallera i zaistnieje między nami dialog, który zawsze jest ciekawszą formą - dodał aktor.

„Maszerują strzelcy, maszerują...” jest słuchowiskiem historycznym powstałym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorem scenariusza jest dr Marek Maciągowski, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Słuchowisko zaczyna się w 1914 roku od wymarszu żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów i z odcinka na odcinek pokazuje drogę Polaków do odzyskania niepodległości. W „Maszerują strzelcy, maszerują…” można również usłyszeć aktorów Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach m.in. Mirosława Bielińskiego, a także Marcina Brykczyńskiego.

Sebastian Przybyłowicz, reżyser słuchowiska, podkreśla, że bardzo się cieszy z udziału tych aktorów w słuchowisku.

- Zarówno Jan Nowicki, jak i Jerzy Trela są dla niego osobami niezwykłymi. - Oprócz tego, są to bardzo wartościowe postaci dla polskiej kinematografii, są po prostu ikonami polskiego kina - dodał.

Słuchowisko „Maszerują strzelcy, maszerują…” można wysłuchać w Radiu Kielce w każdą niedzielę o godzinie 8.30. Do tej pory wyemitowano siedemnaście odcinków. Łącznie zaplanowano ich 50.

Od 25 czerwca Jan Nowicki będzie czytał na naszej antenie powieść Wojciecha Lubawskiego i Tomasza Natkańca „Małgorzata idzie na wojnę”. Aktora będzie można usłyszeć od poniedziałku do piątku przed południem.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution