101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Aktorzy w Radiu Kielce. Wcielili się w role Piłsudskiego i Hallera

Data publikacji: 15.05.2018 21:25
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

15.05.2018 Radio Kielce. Nagranie odcinków słuchowiska „Maszerują strzelcy, maszerują…”. Aktorzy Jerzy Trela i Jan Nowicki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Aktorzy Jan Nowicki oraz Jerzy Trela uczestniczyli w nagraniu kolejnych odcinków słuchowiska „Maszerują strzelcy, maszerują...”, które powstaje w studiu Polskiego Radia Kielce. Słuchowisko jest emitowane na naszej antenie w każdy niedzielny poranek. Jan Nowicki gra postać marszałka Józefa Piłsudskiego, a Jerzy Trela generała Józefa Hallera.

Aktorzy nagrywali dzisiaj, m. in., odcinki 31, 32 i 34 . Jerzy Trela zaznaczył, że cieszy go udział w naszym projekcie.

- Jeżeli chodzi o mnie, to nie ma takiej kwestii, czy wolę teatr tradycyjny, czy słuchowisko. To jest mój zawód i staram się go wykonywać jak najlepiej. Jeżeli natomiast chodzi o to, czy słowo ma moc, zdecydowanie muszą być ludzie, którzy w to wierzą, że mówienie do siebie smsami prowadzi jedynie do jaskini - dodał.

Jan Nowicki, grający rolę marszałka, stwierdził, że tekst scenariusza jest dla niego ciężki.

- Ten tekst jest pisany bardzo dawnym językiem, żeby nie powiedzieć archaicznym. Stąd pomysł, żeby pojawił się Jerzy Trela, który zagra Józefa Hallera i zaistnieje między nami dialog, który zawsze jest ciekawszą formą - dodał aktor.

„Maszerują strzelcy, maszerują...” jest słuchowiskiem historycznym powstałym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorem scenariusza jest dr Marek Maciągowski, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Słuchowisko zaczyna się w 1914 roku od wymarszu żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów i z odcinka na odcinek pokazuje drogę Polaków do odzyskania niepodległości. W „Maszerują strzelcy, maszerują…” można również usłyszeć aktorów Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach m.in. Mirosława Bielińskiego, a także Marcina Brykczyńskiego.

Sebastian Przybyłowicz, reżyser słuchowiska, podkreśla, że bardzo się cieszy z udziału tych aktorów w słuchowisku.

- Zarówno Jan Nowicki, jak i Jerzy Trela są dla niego osobami niezwykłymi. - Oprócz tego, są to bardzo wartościowe postaci dla polskiej kinematografii, są po prostu ikonami polskiego kina - dodał.

Słuchowisko „Maszerują strzelcy, maszerują…” można wysłuchać w Radiu Kielce w każdą niedzielę o godzinie 8.30. Do tej pory wyemitowano siedemnaście odcinków. Łącznie zaplanowano ich 50.

Od 25 czerwca Jan Nowicki będzie czytał na naszej antenie powieść Wojciecha Lubawskiego i Tomasza Natkańca „Małgorzata idzie na wojnę”. Aktora będzie można usłyszeć od poniedziałku do piątku przed południem.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions