101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierzanie w niezwykły sposób uczczą Maryję

Data publikacji: 16.05.2018 09:57
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
Sandomierz. 16.05.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Kult maryjny wpisany jest w katolicyzm. Trudno byłoby zrozumieć Kościół katolicki bez Matki Bożej - stwierdził na naszej antenie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jak dodał, Maryja czuwa nad społecznością Kościoła i wypełnia swoje powołanie Matki wobec nas, wiernych.

Wynikają z tego również wielka pobożność wobec Maryi i nowe formy kultu - powiedział ordynariusz diecezji sandomierskiej. W ten sposób hierarcha odniósł się do organizowanej 19 maja majówki na Wiśle w Sandomierzu.

Statek z wiernymi wyruszy z przystani przy bulwarze Piłsudskiego w górę rzeki, zatrzymując się przed wzgórzem Salve Regina, gdzie znajduje się figura maryjna. - Wzgórze jest historycznym miejscem, związanym z najazdem tatarskim, ale też z kultem Matki Bożej. Salve Regina oznacza "Bądź pozdrowiona Królowo". Przed figurą odbędzie się nabożeństwo maryjne, będziemy śpiewali pieśni i litanię loretańską, wywodzącą się z tradycji Kościoła. W Kościele są bowiem dwa źródła objawienia: Pismo Święte i tradycja właśnie - dodał biskup.

Potem wierni wyruszą w dalszą podróż. Statek popłynie w kierunku Gór Pieprzowych. Podziwiać będzie można piękną panoramę miasta - powiedział ordynariusz sandomierski. Biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że w majówce na Wiśle wezmą udział nie tylko duchowni, siostry zakonne, ale również świeccy wierni. Dodał, że niezwykłe nabożeństwo wpisuje się w jubileusz dwustulecia diecezji sandomierskiej i stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biskup Nitkiewicz zaznaczył, że kult maryjny związany jest także z drogą do niepodległości. - Marszałek Józef Piłsudski, którego relacje z Kościołem były bardzo złożone, sam o sobie mówił, że jest wiernym synem Maryi, czcił szczególnie Matkę Bożą Ostrobramską. Zatem nasza majówka będzie miała także ważny element patriotyczny - podkreślił biskup sandomierski.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution