101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Uczniowie w sądzie. Ubrani w togi orzekali w sprawie karnej

Data publikacji: 16.05.2018 12:54
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

16.05.2018 Kielce. Dzień otwarty dla młodzieży w sądzie okręgowym. Inscenizacja rozprawy sądowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na czym polega praca kuratora oraz jak wygląda proces edukacji prawnika - mogli dowiedzieć się uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Sąd Okręgowy w Kielcach. W czasie warsztatów uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 wcielili się w rolę sędziów i zainscenizowali rozprawę karną.

Jakub Ozimina, Oskar Jabłoński i Adrian Łoboda po raz pierwszy mieli na sobie togi. Jak podkreślili, bardzo podoba im się taka forma zajęć. - Cieszymy się, że jako uczniowie, możemy zasiąść przy stole sędziowskim i zobaczyć, jak wygląda praca sędziego. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy, m. in. tego, że aby zostać prawnikiem trzeba się bardzo długo uczyć. Zostaliśmy zachęceni do nauki zawodu - powiedzieli uczniowie.

Ewa Rogóyska, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 23 podkreśliła, że najlepszą formą zdobywania wiedzy jest pobyt w miejscu, gdzie można przyjrzeć się profesji sędziego i dowiedzieć się o tajnikach zawodu. - Uczniowie zobaczyli sąd oraz dowiedzieli się, jaka jest jego struktura organizacyjna. Ponadto porozmawiali z mediatorem i kuratorem. To dla nich ważne doświadczenie - mówi Ewa Rogóyska.

Spotkania skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowane są co miesiąc. Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach powiedział, że podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się także, za jakie przestępstwa mogą odpowiadać jako nieletni. Ponadto zajęcia mają zachęcić młode osoby do refleksji i zastanowienia się nad swoim zachowaniem, aby nie popełniały czynów, za które mogą zostać ukarane.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions